برگزاری نشست حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سایه تنش دربارهٔ ایران

برگزاری نشست حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سایه تنش دربارهٔ ایران

دوشنبه, 15 ژوئن, 2020 - 07:30
وین: الشرق الاوسط

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی در حالی از امروز دوشنبه در شهر وین اتریش آغاز شده که خودداری ایران از صدور مجوز برای کارشناسان آژانس به‌منظور بازدید از دو سایت با فعالیت‌های مشکوک، بر تنش‌ها میان تهران و جامعه بین‌الملل افزوده‌است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، در دو گزارشی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اوایل ماه ژوئن منتشر کرد، بر نگرانی‌ها دربارهٔ آینده توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران و همچنین افزایش احتمال فروپاشی این توافق در پی خروج آمریکا از آن در سال ۲۰۱۸ میلادی تأکید شده‌است.

این دو گزارش، محور اساسی گفتگوهای ویدئوکنفرانسی نشست شورای حکام آژانس است.

در سند اول آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به بن‌بستی اشاره دارد که در همکاری‌های تهران با این نهاد به وجود آمده‌است. آژانس می‌گوید بیش از یک سال است که تلاش‌هایش برای دریافت توضیحات قانع کننده از تهران بی‌نتیجه مانده‌است.

آژانس به‌طور مشخص به فعالیت‌های مشکوک در سه سایت اشاره دارد. همچنین تقاضای آژانس از تهران در ماه ژانویه برای دسترسی به دو سایت از آنها تاکنون بی‌نتیجه بوده‌است.

آژانس در گزارش خود ضمن ابراز «نگرانی عمیق» از بن‌بست به وجود آمده، به تهران هشدار داده که ممکن است شورای حکام با تصویب قطعنامه‌ای علاوه بر یادآوری تعهدهای بین‌المللی به ایران، تحریم‌هایی را نیز علیه این کشور به اجرا بگذارد.

اگرچه صدور چنین قطعنامه‌ای در این مرحله اقدامی بی‌سابقه خواهد بود، ولی باز هم بر تنش‌های میان تهران و جامعه بین‌الملل خواهد افزود. آخرین قطعنامه انتقادآمیز آژانس علیه ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی صادر شده بود.

در یک سال گذشته ایران توانسته‌است ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده و سطح غنی سازی خود را به ۴٫۵ درصد برساند و تعداد و عملکرد سانتریفیوژها را نیز افزایش دهد؛ این در حالی است که در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی بر سطح غنی سازی ۳٫۶۷ درصد توافق شده بود.

گزارش دوم آژانس در ابتدای ماه ژوئن، بر این موضوع نیز تأکید دارد که در حال حاضر ذخیره اورانیوم غنی شده در ایران تقریباً هشت برابر حد مجاز است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای