نظام حسابداری تعهدی در جهت افزایش کارآرایی مالی در امارات

نظام حسابداری تعهدی در جهت افزایش کارآرایی مالی در امارات

مرحله اول با امید به نتایج مستقیم سازنده عملیاتی شد
سه شنبه, 16 ژوئن, 2020 - 10:45
نظام حسابداری تعهدی چارچوبی برای ارائه داده های مالی با کیفیت و متناسب با مدیریت هزینه ایجاد می کند (وام)
ابوظبی: الشرق الاوسط

وزارت دارایی امارات اعلام کرد مرحله اول استقرار نظام حسابداری تعهدی در برخی از موسسات دولتی را روز یکشنبه (۱۴ ژوئن) به صورت مجازی راه اندازی کرده است.

وزارت دارایی افزود «ایجاد نظام حسابداری تعهدی یک گام کلیدی برای افزایش کارآرایی در تنظیم بودجه و اداره امور مالی کشور به شمار می رود».

فاز اول نظام حسابداری تعهدی در وزارت اقتصاد و وزارت توسعه اجتماعی و وزارت مشاور امور شورای ملی فدرال و هیات فدرال مالیات و هیات فدرال گمرک و سازمان فضایی امارات اجرا می شود.

شیخ حمدان بن راشد آل مکتوم معاون حاکم دبی و وزیر دارایی گفت «دولت امارات توجه ویژه ای به برنامه ریزی راهبردی برای آینده از طریق تدوین و راه اندازی پروژه های پیشگام و خلاقانه دارد. این طرح ها منجر به تحقق چشم انداز و رهنمون های سران کشور برای معرفی امارات به عنوان بهترین کشور جهان در همه عرصه ها تا سالگرد تاسیس آن در ۲۰۷۱ می شود.

او یادآور شد موفقیت در استقرار نظام حسابداری جدید گام دیگر برای تحقق اهداف «سند چشم انداز ۲۰۲۱ امارات» است. در این سند به فراهم کردن زیرساختارهای پیشرفته و نوین و خلاقانه برای ارتقای جایگاه امارات در شاخص های رقابت های بین المللی اشاره شده است.

از سوی دیگر، عبید الطایر وزیر مشاور امور مالی گفت «موفقیت در اجرای مرحله اول استقرار نظام حسابداری جدید، نظام حسابداری تعهدی ناشی از تلاش های پیگیر دست اندرکاران در وزارت دارایی و همکاری تمام دستگاه های کشور در شرایط کنونی است».

او افزود «این نظام حسابداری پیامدهای مستقیم مثبت در حوزه اقتصاد و جامعه برای ایجاد نظام مالی پیشرفته و پایدار و افزایش کارآمدی اداره منابع مالی دولت خواهد شد. حسابداری تعهدی منجر به افزایش شفافیت گزارش های مالی متناسب با استانداردهای صندوق بین المللی پول و معیارهای رقابت در سطح بین المللی می شود».

از سوی دیگر، سلطان المنصوری وزیر اقتصاد گفت «حرکت کشور از نظام حسابداری نقدی به حسابداری تعهدی یک گام بسیار مهم در اداره امور مالی است. نظام حسابداری تعهدی چارچوبی برای ارائه داده های مالی با کیفیت و متناسب با مدیریت هزینه ایجاد می کند و رتبه امارات را در شاخص های بین المللی مربوطه بالا می برد».

نظام حسابداری تعهدی از اول ماه ژوئن در تمام معاملات و محاسبات و درآمدها و هزینه ها و تعهدات و پاداش کارمندان اجرا شد.

دولت امارات اعلام کرد که در حال تنظیم و به روز رسانی راهنمای جامع نظام جدید حسابداری برای همه بخش های کشور است.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای