فرانسه: برای ورود بازرسان آژانس اتمی به ایران فشار می‌آوریم

فرانسه: برای ورود بازرسان آژانس اتمی به ایران فشار می‌آوریم

سه شنبه, 16 ژوئن, 2020 - 23:45
پاریس: الشرق الاوسط

فرانسه اعلام کرد که با همکاری بریتانیا و آلمان تلاش می‌کند تا ایران را برای همکاری کامل و فوری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اجازه ورود به بازرسان این آژانس تحت فشار بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اگنس ون درمول سخنگوی وزرات امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه در نشست خبری تصویری اعلام کرد، وقتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار دسترسی به سایت‌های هسته‌ای می‌شود، ایران باید مانند هر کشور دیگری بدون تأخیر و شرط گذاشتن، به بازرسان آژانس اجازه بازدید بدهد.

وی افزود: این مسئله برای حفظ اقتدار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و قدرت رژیم راستی‌آزمایی آن ضروری است.

روز گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) بار دیگر از ممانعت ایران از ورود بازرسان به دو سایت مشکوک به فعالیت‌های هسته ای محرمانه در بیش از چهار ماه اخیر و عدم پاسخگویی به سؤالات مطرح شده در یک سال گذشته ابراز نگرانی کرد.

رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در نشست شورای حکام آژانس اعلام کرد، «ایران به مدت بیش از چهار ماه است که دسترسی به دو محل را ایجاد نکرده و به مدت تقریباً یک سال است که در مذاکراتی اساسی برای پاسخگویی به پرسش‌های ما در ارتباط با مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی و فعالیت‌های هسته‌ای، مشارکت نکرده‌است».

به‌گفته گروسی، «این امر بر توانایی آژانس برای حل سؤالات و اطمینان از عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در مراکز مورد اشاره تأثیر منفی می‌گذارد».

گروسی ایران را به همکاری کامل و فوری با آژانس فراخواند و گفت، ایران شرایط دسترسی سریع به مکان‌های مشخص شده از سوی این نهاد را فراهم آورد.

وی به شورای حکام گفت: «در همکاری‌های جاری ایران با آژانس تغییری حاصل نشده و از زمانی که ایران اعلام کرد که محدودیت‌های فنی برجام را کنار می‌گذارد، همکاری‌های ایران با آژانس مانند قبل ادامه دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای