مصر: گفتگوها درباره سد النهضه هیچ پیشرفتی نداشت

مصر: گفتگوها درباره سد النهضه هیچ پیشرفتی نداشت

پنجشنبه, 18 ژوئن, 2020 - 08:00
محمد عبد العاطی وزیر آبیاری و منابع آبی مصر در گفتگو با خبرنگاران پس از گفتگوهای سه جانبه در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی در ژانویه (رویترز)
قاهره: الشرق الاوسط

محمد عبد العاطی وزیر آبیاری و منابع آبی مصر گفت «مذاکرات اخیر درباره سد النهضه هیچ پیشرفتی نداشته است».

اظهارات عبد العاطی در صفحه فیس بوک دفتر نخست وزیر مصر منتشر شده است.

او پس از پایان نشست روز چهارشنبه (۱۷ ژوئن) وزیران آب و منابع آبی مصر و سودان و اتیوپی درباره سد النهضه در اتیوپی افزود «این مذاکرات به علت کارشکنی های اتیوپی در زمینه های فنی و حقوقی پیشرفت نداشت. اتیوپی در جریان گفتگو درباره جنبه های حقوقی از امضای یک توافقنامه سه جانبه الزام آور مطابق با قوانین بین المللی خودداری کرد. اتیوپی بر لزوم رسیدن به توافق و صدور توصیه اکتفا کرد. توصیه هایی که اتیوپی به طور یکجانبه می تواند آنها را تعدیل کند».

او تاکید کرد «اتیوپی به دنبال دست یابی به حق مطلق برای راه اندازی پروژه ها در مناطق فوقانی نیل آبی است. اتیوپی با گنجاندن ماده ای در خصوص تشکیل یک ساز و کار قانونی الزام آور برای حل اختلافات مخالفت کرد. اتیوپی همچنین به گنجاندن ماده ای در خصوص اقدامات موثر برای مقابله با خشکسالی ایراد گرفت».

او اشاره کرد «این گفتگوها تقریبا ده سال طول کشید. مصر با حسن نیت و بنا به درخواست سودان در دور جدید گفتگو شرکت کرد. مصر به دنبال ایجاد راهکار برای رسیدن به توافق عادلانه و برابر درباره سد النهضه بود که اتیوپی هم از طریق آن بتواند به اهداف توسعه خود دست پیدا کند. توافقی که بتواند از تاثیر منفی سد النهضه بر کشورهای منبع جلوگیری کند اما متاسفانه اتیوپی قبول نکرد و عناد و لجاجت کرد». بنا به اظهارات منتشر شده در صفحه فیس بوک دفتر نخست وزیری مصر اتیوپی در پایان نشست وزیران منابع آبی با برگزاری مذاکرات بین نخست وزیران سه کشور به عنوان آخرین فرصت برای حل اختلافات و بررسی علل شکست گفتگوها و ایجاد راهکار برای نقاط اختلافی مخالفت کرد. و در نهایت گفتگوها بدون نتیجه به پایان رسید.

عبد العاطی از طرح و درخواست سودان برای برگزاری نشست های اخیر و تلاش های جدی سودان در راستای حمایت از مذاکرات و رسیدن به توافق قدردانی کرد. 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای