سقوط آزاد پول ملی ایران؛ دلار در حوالی ۲۰ هزار تومان معامله شد

سقوط آزاد پول ملی ایران؛ دلار در حوالی ۲۰ هزار تومان معامله شد

یکشنبه, 21 ژوئن, 2020 - 16:30
لندن: الشرق الاوسط

یک روز پس از توبیخ تهران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و افزایش فشار تحریم‌های آمریکا و گسترش شیوع ویروس کرونا، ریال ایران روز شنبه در بازار غیررسمی پایین‌ترین ارزش خود را در برابر دلار تجربه کرد.

براساس گزارش وب سایت "bonbast"، که بازار غیررسمی را دنبال می‌کند، قیمت پیشنهادی برای خرید دلار آمریکا در روز شنبه برابر با ۱۹۳ هزار و ۳۰۰ ریال بود، در حالی که روز جمعه ۱۸۸ هزار و ۲۰۰ ریال معامله شده بود. روزنامه "دنیای اقتصاد" نیز گزارش داد که قیمت دلار ۱۹۰ هزار و ۸۰۰ ریال داد و ستد می‌شود.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) روز جمعه، از ایران خواست که مانع ورود بازرسان آژانس انرژی هسته ای به دو سایت هسته ای قدیمی نشود که همین امر بر فشارهای دیپلماتیک بر تهران افزوده‌است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۸ با هدف مهار برنامه هسته ای ایران، از توافق بین‌المللی خارج شد و تحریم‌های اقتصادی شدیدی را دوباره بر این کشور اعمال کرد.

بحران اقتصادی در ایران با پایین آمدن قیمت نفت و کندشدن اقتصاد جهانی عمیق‌تر شده‌است.

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران گفته‌است قیمت واقعی دلار بسیار پائین‌تر از آن نرخی است که در بازار ایران خرید و فروش می‌شود. به گفته او در تأثیر روانی قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر ریال اغراق شده‌است و اقتصاد ایران می‌تواند خود را با فشارهای مضاعف سازگار کند. همتی در یک پست اینستاگرامی نوشت: تجربه دو سال گذشته نشان داده‌است که نرخ ارز قابل کنترل است.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفته‌است، باوجود محدودیت درآمد نفت، موازنه مبادلات خارجی کشور مناسب است و بانک مرکزی علیرغم تداوم فشار آمریکا، ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را تأمین خواهد کرد.

ریال حدود ۷۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار طی چند ماه از دست داد تا اینکه در سپتامبر ۲۰۱۸ هر یک دلار آمریکا ۱۹۰ هزار ریال معامله شد. این در حالی است که ایرانی‌ها از ترس کاهش صادرات نفت ایران، تأثیرپذیری اقتصادشان از خروج واشینگتن از توافق هسته ای و اعمال دوباره تحریم‌ها، تقاضا زیادی برای دلار داشته‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای