استقرار گسترده نظامیان ایران در مرز کردستان عراق

استقرار گسترده نظامیان ایران در مرز کردستان عراق

مانور هوایی و زمینی "سپاه پاسداران" در منطقه
چهارشنبه, 24 ژوئن, 2020 - 01:30
سوگواری زنان کرد در پی کشته شدن یکی از شهروندان اقلیم کردستان با بمباران هوایی ترکیه در شیلادزه واقع در شمال استان دهوک - (رویترز)

"سپاه پاسداران" ایران نیروهای نظامی گسترده‌ای را در مرز با اقلیم کردستان عراق مستقر کرد و قصد دارد مقرها و پایگاه‌های احزاب کردستان ایران در اقلیم کردستان را هدف قرار دهد، همچنین هشدار داد که هرگونه اقدام این احزاب منجر به حمله به آنها خواهد شد.

شبکه رسانه ای"رووداو" کردستان گزارش داد که محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در نشستی در محل انجام رزمایش نظامی این نیروها در منطقه مریوان واقع در مرزهای کردستان عراق گفت که "در سال‌های قبل نیز این عملیات‌ها با هدف پاک سازی منطقه صورت می‌گرفت و پاکسازی منطقه را با قدرت ادامه خواهیم داد".

وی با اشاره به گلوله‌باران توپخانه ای مناطق مرزی طی روزهای اخیر گفت: "در سال جاری نیز هر حرکتی که از سوی این گروه‌ها انجام پذیرد را با قاطعیت پاسخ خواهیم داد".

پاکپور همچنین گفت: "مسئولان اقلیم شمال عراق و مسئولین دولت عراق باید بر مرزهای خود سیطره و اشراف بیشتری و نسبت به از بین بردن زمینه‌های سو استفاده دشمنان ایران از این مناطق اقدام کنند".

فرمانده نیروی زمینی سپاه به ساکنان شمال عراق هشدار داد که از مناطق مورد هدف ایران فاصله بگیرند.

به گزارش رووداو "سپاه" ایران از چند روز پیش شروع به انتقال نیروهای مسلح گسترده به مناطق مرزی بین مریوان (از طرف ایران) و منطقه پنجوین سلیمانیه کرد و به ساکنان منطقه نسبت به نزدیک شدن به آن مناطق تا پایان این هفته هشدار داد.

"سپاه" ایران روز گذشته اعلام کرد که با حضور نیروهای زمینی و هوایی، هواپیماهای بدون سرنشین و تیم‌های مأموریت ویژه در حال انجام رزمایش اصلی در منطقه مریوان است.

از سوی دیگر، فرماندهی "یگان‌های مدافع شرق کردستان " شاخه نظامی حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) اعلام کرد که ایران نیروهای زیادی را در روستاهای مرزی مریوان بسیج و مستقر و پایگاه‌های نظامی بزرگی را در آن منطقه ایجاد کرده‌است.

در بیانیه این فرماندهی آمده‌است: نیروهای ایرانی چوپانان را از آن مناطق بیرون رانده‌است و هواپیماهای بدون سرنشین از شب گذشته پرواز خود را در فضای هوایی این منطقه آغاز کرده‌اند، همچنین توپخانه آنها صبح دیروز به مدت دو ساعت مناطق مرزی را به گلوله بست.

"کمیته تشکیلات حزب دموکرات کردستان ایران" نیز اعلام کرد که "سپاه" ایران اقدام به ایجاد پایگاه‌های نظامی در روستاهای منطقه مرزی سردشت و اجبار ساکنان منطقه به حمل سلاح برای حمایت از آن می‌کند.

این تحرکات نظامی ایران در حالی صورت می‌گیرد که ترکیه باوجود اینکه بغداد هفته گذشته سفیران ترکیه و ایران را برای اعتراض به ادامه تجاوزات از سوی دو کشور به حاکمیت عراق احضار کرده بود، عملیات "پنجه ببر" را علیه پایگاه‌های حزب کارگران کردستان عراق (پ.ک. ک) در شمال عراق ادامه می‌دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای