ستایش واشنگتن از تلاش‌های سعودی در مبارزه با تروریسم منطقه ای

ستایش واشنگتن از تلاش‌های سعودی در مبارزه با تروریسم منطقه ای

اشاره گزارش سالانه آمریکا دربارهٔ تروریسم به نقش ایران در حمایت از شبه نظامیان
چهارشنبه, 24 ژوئن, 2020 - 22:00
واشنگتن: معاذ العمری

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه تروریسم در دیگر کشورها ویژه سال ۲۰۱۹، از تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی در مبارزه با تروریسم در منطقه قدردانی کرد، در عین حال نسبت به ادامه فعالیت‌های تروریستی در سراسر جهان و ادامه حمایت ایران از شبه نظامیان تروریست در منطقه خاورمیانه هشدار داد.

در گزارش سالانه آمریکا آمده‌است که سعودی همچنان با مقامات آمریکا جهت ارائه یک استراتژی جامع و با پشتوانه مناسب مالی در مبارزه با افراط گرایی و تروریسم، همکاری نزدیک داشته‌است.

در این گزارش آمده‌است: سعودی سطح بالایی از همکاری با شرکای آمریکایی و بین‌المللی را در طیف وسیعی از موضوعات از جمله به اشتراک گذاری اطلاعات تروریستی، نظارت بر تیم‌های تروریستی، امنیت مرزها و مبارزه با سیستم‌های هوایی بدون سرنشین حفظ کرده‌است.

در این گزارش اشاره شده‌است که سعودی اولین کشوری در خاورمیانه است که پشتیبانی از تحریم‌های آمریکایی و بین‌المللی اعمال شده بر روی شبکه‌های تأمین مالی تروریسم را تحت تعقیب قرار داده‌است، این کشور تمرکز گسترده‌ای روی اشخاصی که از ایران مانند «سپاه پاسداران»، «حزب‌الله» لبنان و گروه‌های ایرانی دیگر فعال در خلیج داشته‌است.

این گزارش حاکی از آن است که رژیم ایران به همراه گروه‌های نزدیک آن، همچنان به برنامه‌ریزی حملات تروریستی در جهان توجه داشته‌است. این گزارش می‌افزاید: ایران، داعش و القاعده در سال ۲۰۱۹ دچار مشکلات جدی از جمله کشته شدن چند تن از فرماندهان ارشد خود و اعمال تحریم‌های شدید علیه «سپاه پاسداران» و حزب‌الله لبنان و حامیان و سرمایه گذاران آن به‌طور یکسان شده بودند.

وزارت امور خارجه آمریکا هشدار داد که «تهدیدات جدی تروریستی» در طول یک سال گذشته ادامه داشته‌است و ایالات متحده این فعالیت‌های تروریستی را با تحریم‌هایی علیه ایران و عوامل آن در منطقه کنترل کرده‌است.

در همین ارتباط، ناتان سیلز هماهنگ‌کننده مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه «الشرق الاوسط» دربارهٔ دستکاری قوانین بین‌المللی توسط برخی از کشورها و حمایت مالی و معنوی از گروهک‌های تروریستی گفت: محاصره حمایت مالی از تروریست‌ها یکی از نگرانی‌های دولت آمریکا است و مسئله مهم ای است، البته ما نه تنها جلوی عملیات تروریستی را می‌گیریم بلکه می‌خواهیم دستگاه مالی که از تروریست‌ها پشتیبانی می‌کند را نیز متوقف کنیم.

وی با اشاره به نمونه ای از تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران گفت این کشور برای تأمین زندگی خوب برای شهروندان خود عاجر مانده‌است، اما از تروریست‌ها و شبه نظامیان تروریستی در سراسر جهان حمایت می‌کند.

وی افزود: «حزب‌الله در لبنان و شبه نظامیان عراقی نیز با پشتیبانی ایرانی‌ها فعالیت می‌کنند، ما نیز برخی از انجمن‌ها و افراد را که از تروریسم حمایت می‌کنند طبقه‌بندی کرده‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد و می‌بینیم که با گذشت زمان، نتایج مثبت به دام انداختن پول‌های تزریق شده به تروریست‌ها خود را نشان می‌دهد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای