بسته های تشویقی برای کاهش نتایج کرونا در بخش خصوصی

بسته های تشویقی برای کاهش نتایج کرونا در بخش خصوصی

اثرات کرونا بر گردشگری و ورزش و حمل و نقل و خرده فروشی سعودی بیشتر است
یکشنبه, 28 ژوئن, 2020 - 17:00
ریاض: محمد الحمیدی

نتایج تحقیق مرکز تحقیقات و مطالعات نفت ملک عبد الله (کاپسارک) نشان داد بسته های حمایتی و مشوق های اقتصادی دولت به بخش خصوصی طی دوره کرونا به طور متوسط ۲.۵ درصد از کاهش تولید داخلی جلوگیری کرده است.

این تحقیق افزود «ضربه کرونا به بخش حمل و نقل و خرده فروشی و تفریحی بیشتر از بخش های دیگر بوده است. صنایع نوشیدنی و مواد غذایی کمترین آسیب را دیده اند».

۳۰ کارشناس اقتصادی این تحقیق آماری را انجام داده اند و نتایج آن به طور اختصاصی در اختیار الشرق الاوسط قرار گرفته است.

در این تحقیق آمده است شوک ناشی از کاهش تولید ناخالص داخلی به علت مشوق های مالی دولت حدود ۲.۴ تا ۲.۶ درصد کمتر خواهد بود؛ به ویژه اینکه دولت بسته حمایتی ۷۰ میلیارد ریالی (۱۸.۶ میلیون دلاری) به بخش خصوصی ارائه کرده است.

تحقیق کاپسارک به نام «ارزیابی تاثیر پاندومی کوید ۱۹ بر تولید ناخالص داخلی سعودی» افزود «تاثیر کرونا در بخش های تفریحی و فرهنگی و ورزشی و حمل و نقل زمینی و هوایی و صنایع خرده فروشی بیشتر از بخش های دیگر بوده است.

اثرات کرونا بر بخش تفریح و فرهنگ و ورزش و حمل و نقل زمینی و هوایی و صنایع خرده فروشی به مراتب بیشتر از بخش های دیگر است. پس از اینها، بیشترین آسیب کرونا بر عمده فروشی ها و فروشگاه ها و بخش نفت و کشاورزی و نظام سلامت و خدمات اجتماعی بوده است. کما اینکه کمترین ضربه متوجه محصولات غذایی و صنایع آشامیدنی و مدیریت عمومی شده است».

صندوق بین المللی پول هفته گذشته پیش بینی خود از رشد تولید ناخالص داخلی سعودی را کاهش داد و گفت انقباض اقتصادی ناشی از کرونا در سعودی به ۶.۸ درصد خواهد رسید. گزارش «چشم انداز اقتصادی جهان» صندوق بین المللی پول ماه گذشته پیش بینی خود از رشد اقتصادی سعودی در ۲۰۲۱ را افزایش و ۳.۱ درصد اعلام کرد. صندوق بین المللی پول پیشتر پیش بینی کرده بود این رقم به ۲.۹ درصد می رسد.

محققان کاپسارک اثرات پاندومی کوید ۱۹ بر تولید ناخالص داخلی را در راستای پیامدهای کرونا بر بخش های اشتغال و حمل و نقل و بنزین و انرژی در منطقه و جهان ارزیابی می کنند.

عبد الاله درندری و دیوید هاورلند دو نویسنده پژوهش گفتند اثرات منفی توقف کسب و کارها برای مهار کرونا حدود ۴.۶ درصد و ۹.۵ درصد بوده است که این رقم در هر بخش و شدت ضربه متفاوت است.

این تحقیق نتیجه گرفته که تولید ناخالص داخلی حدود ۷ درصد کاهش پیدا می کند.

این تحقیق با اشاره به اقدامات کشورهای جهان برای کنترل کرونا از جمله فاصله گذاری و منع تجمع و ممنوعیت سفر گفت «سفر در بیش از صد کشور منع شده است. صندوق بین المللی پول برای کنترل کرونا و اثرات اقتصادی آن فهرست ۱۹۳ کشور جهان که در شرایط به شدت بد اقتصادی هستند تهیه کرده است».

کاپسارک در زمینه بررسی و تحلیل مسائل آنی و مهم اقتصادی و زیست محیطی در منطقه و جهان فعالیت می کند. گزارش های این نهاد به مراکز تصمیم گیرنده برای ارزیابی آثار بحران ها در اقتصاد و بازارهای جهان کمک می کند.

کاپسارک در سال ۲۰۱۹ جایگاه بالایی در میان مراکز پژوهشی برتر در منطقه و جهان کسب کرد و مرتبه ۱۴ در فهرست پژوهشکده های برتر خاورمیانه و شمال آفریقا را از آن خود کرد و در بین ۱۰۳ پژوهشکده برتر منطقه به رتبه ۱۵ دست یافت. این موسسه در بین ۶۰ پژوهشکده تخصصی در زمینه انرژی رتبه ۱۳ را کسب کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای