بازی الکاظمی با کارت مردم معترض در مقابل حریفان

بازی الکاظمی با کارت مردم معترض در مقابل حریفان

سیاستمداران پیش‌بینی می‌کنند که نخست‌وزیر با وجود مشکلات موفق می‌شود
یکشنبه, 28 ژوئن, 2020 - 22:30
تعدادی از دختران در جلوی فروشگاهی در خیابان المتنبی بغداد، کتاب ها را بررسی می کنند (خبرگزاری فرانسه)

هادی العامری رهبر ائتلاف «الفتح» در اظهاراتی که روز گذشته منتشر شد، گفته که تأیید مصطفی الکاظمی نامزد نخست‌وزیری برای تصدی گری توسط گروه‌های شیعی، تنها براساس دو شرط؛ یعنی اخراج نیروهای آمریکایی و برگزاری انتخابات زودهنگام صورت گرفته‌است، اما الکاظمی چه در مواجهه با جناح‌های مسلح یا ساختارهای اداری دولت به رای و نظر احزاب شیعه به ویژه گروه‌های نزدیک به ایران پشت کرد.

العامری فاش کرد که توافق برای انتخاب الکاظمی «پس از آن اتفاق افتاد که نیروهای شیعه به دلیل اختلافات بین نامزدها به بن بست رسیدند». العامری که اخیراً از پارلمان عراق استعفا داده‌است تا خود را وقف رهبری «الفتح» کند، افزود: «شروط الفتح برای نخست وزیری الکاظمی اخراج نیروهای آمریکایی از عراق و برگزاری انتخابات زودرس است». او اضافه کرد: «طرف آمریکایی از برهم صالح رئیس جمهور عراق خواست تا زمان خروج از عراق را به بعد از انتخابات آینده آمریکا واگذار کند».

وی توضیح داد که «اختلافات در خانه شیعی به برکناری محمد توفیق علاوی منجر شده‌است و نامزدی عدنان الزرفی نیروهای شیعه را در مقابل گزینه‌های سخت قرار داده‌است». العامری گفت که عمار الحکیم رهبر جنبش الحکمه «اولین کسی بود که نام الکاظمی را مطرح کرد، اما من به او گفتم که حتی اگر همه او را بپذیرند، او را رد می‌کنم».

در نهایت، العامری یکی از رهبران شیعه ای بود که در مراسم معرفی الکاظمی در کاخ السلام توسط رئیس‌جمهور در کنار بقیه مقامات عراقی حضور داشت.

از طرفی، الکاظمی قصد داشت اصلاحات اساسی را از همان سخنان آغازین وی در مراسم معرفی خود یا در سخنان خود در پارلمان در طول جلسه رای اعتماد آغاز کند. با این حال، وی حدود یک ماه صبر کرد تا دولت خود را تکمیل کند.

در حالی که هیچ‌کس به خصوص جبهه‌های مسلح انتظار نداشت الکاظمی جرات بازکردن جبهه رویارویی با با آنها را داشته باشد، اما او کار خود را بدون «کرنش» انجام داد همان‌طور که قیس خزعلی رهبر عصائب اهل الحق، در سخنان خود روز گذشته دربارهٔ یورش به مقر "حزب الله" نزدیک به ایران از او خواسته بود.

نخست‌وزیر عراق به مسئولان وزارت برق و دارایی دستور داد تا موانع موجود برای تأمین انرژی برق شهروندان را هموار کنند.

الکاظمی، برنامه ای اصلاحی شامل تغییرات در ۶ هزار پست و مقام دولتی بلندپایه ازجمله همه معاونان وزرا و مدیرکل‌ها و رؤسای سازمان‌های مستقل از دولت و مناصب حساس امنیتی را در دستور کار قرار داده‌است.

از سوی دیگر، تعدادی از سیاستمداران و دانشگاهیان عراقی در گفتگو با «الشرق الاوسط» تأکید کردند که الکاظمی موفق خواهد بود، هر چقدر هم که این تقابل دشوار باشد. در همین زمینه، اثیل النجیفی رهبر جبهه الانقاذ می‌گوید: «هرچه در مورد قدرت این جناح‌ها و دولت پنهان صحبت کنیم، قدرت آنها به دلیل سوءاستفاده از مشروعیت دولت است، در حالی که اگر از منظر مشروعیت نگاه کنیم، قدرت واقعی در دست الکاظمی است و در دست آنها نیست».

حسین علاوی استاد امنیت ملی نیز می‌گوید که الکاظمی «موفق شد رویکرد دولت را مدیریت کند و این را از طریق تشویق نیروهای ملی گرای دولت، چه در دستگاه دولت و چه میان نیروهای سیاسی عراق یا حتی نیروهای اجتماعی مردمی، انجام می‌دهد».

به نوبه خود، یاسین البکری استاد علوم سیاسی دانشگاه المستنصریه معتقد است که «درگیری از قبل آغاز شده و نشانه‌های مثبتی با تسلیم نشدن به خواسته‌های آزادی بازداشت شدگان نیروهای "حزب الله" وجود دارد». او اضافه می‌کند که «روند دستگیری و امتناع از آزادی بازداشت شدگان نشانگر اراده و قدرت است، اما داوری در این باره هنوز زود است». وی ادامه داد: در این هفته مسیر بعدی بین فعال یا مختل کردن دولت مشخص خواهد شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای