بازار بورس سعودی در آستانه ثبت عملکرد مثبت ماهانه

بازار بورس سعودی در آستانه ثبت عملکرد مثبت ماهانه

گزارش فصلی شرکت های بورسی سعودی اعلام می شود
یکشنبه, 28 ژوئن, 2020 - 22:45
ریاض: شجاع البقمی

بازار سعودی پنج هفته روند صعودی داشت. شرکت های بورسی هفته گذشته اقدام به توزیع سودی نقدی کردند که همین منجر به کاهش ۱.۷ درصدی شاخص کل بازار در هفته شد. با این حال قیمت سهام ها در زمان بسته شدن کمتر از رقم ماه گذشته نبود و پیش بینی می شود که شاخص کل به عملکرد مثبت خود ادامه دهد.

شاخص کل بازار ماه گذشته روی واحد ۷ هزار و ۲۱۳ واحد بسته شد. بورس بازان و معامله گران امیدوارند که بازار بورس سعودی بتواند تا روز سه شنبه (۳۰ ژوئن) از این رقم عبور کند و روند صعودی داشته باشد. عملکرد مثبت شاخص ها می تواند منجر به ثبات قیمت سهام ها بالای ۷ هزار و ۲۰۰ واحد و عبور از آن باشد. فضای روانی مثبت به علت از سرگیری تمام کسب و کارها در هفته گذشته وجود دارد و این امر می تواند تاثیر گذار باشد.

از سوی دیگر، اعلام گزارش مالی سه ماهه دوم سال جاری شرکت های بورسی سعودی از روز چهارشنبه (اول جولای) آغاز می شود.

سود خالص شرکت های بورسی سعودی حدود ۷۶.۳ میلیارد ریال (۲۰.۳۴ میلیارد دلار) در سه ماه نخست اعلام شد. این نتیجه سودآوری با توجه به تحولات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در جهان منطقی به نظر می رسد.

دولت سعودی از ماه مارس تدابیر شدید برای مهار کرونا در پیش گرفت و روز یکشنبه (۲۱ ژوئن) کسب و کارها از سر گرفته شدند.

شاخص کل بازار برای پنج هفته پی در پی رشد داشت اما در معاملات هفته گذشته روند نزولی در پیش گرفت و با کاهش ۱۲۳ واحدی و ۱.۷ درصدی در کانال ۷ هزار و ۲۳۲ واحد بسته شد. این رقم دو هفته پیش ۷ هزار و ۳۵۶ واحد بود.

ارزش کل معاملات هفته گذشته حدود ۲۳ میلیارد و ۳۸ میلیون ریال (۶ میلیارد و ۲۳ میلیون دلار) بود. مرحله دوم و پایانی فاز پنجم پیوستن بازار بورس سعودی به شاخص بازارهای نوظهور فوتسی راسل تکمیل شد و بدین ترتیب همه مراحل قرار گرفتن بازار بورس سعودی در شاخص فوتسی راسل تمام شد.

سود خالص شرکت های بورسی سعودی نسبت به سه ماهه دوم ۲۰۱۹ کاهش حدود ۲۶ درصدی داشته است اما معامله گران امیدوارند سودآوری در شش ماهه دوم سال جاری بیشتر باشد. از سرگیری فعالیت های اقتصادی نیز می تواند در این زمینه کارساز باشد. دولت سعودی همزمان با اعلام از سرگیری کامل فعالیت های اقتصادی گفته شرایط سلامت جامعه را زیر نظر خواهد داشت.

عملکرد دولت سعودی برای کنترل کرونا در ماه های گذشته موفقیت آمیز بوده است.

بازار بورس سعودی یکی از بزرگ ترین و مهم ترین ده بورس جهان است.

نتایج گزارش فصلی سه ماهه اول شرکت های بورسی سعودی از بهبود عملکرد مالی سالانه ۸۸ شرکت حکایت دارد. برخی از این شرکت ها به سودآوری رسیده و بعضی دیگر توانستند زیان های مالی را به طور چشمگیری کاهش دهند. 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای