کنفرانس مونیخ از اروپا خواست تا به انجام مأموریت نظامی در لیبی تهدید کند

کنفرانس مونیخ از اروپا خواست تا به انجام مأموریت نظامی در لیبی تهدید کند

دوشنبه, 29 ژوئن, 2020 - 12:00
عکس دسته جمعی شرکت کنندگان در کنفرانس برلین در مورد لیبی، ژانویه گذشته (بایگانی - AFP)

ولفگانگ ایشینگر رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ بر این باور است که اتحادیه اروپا در صورت لزوم باید تهدید به استفاده از ابزارهای نظامی در لیبی کند.

ایشینگر در اظهاراتی به روزنامه‌های گروه "Funke" آلمانی که امروز دوشنبه منتشر شد، گفت: «اروپا می‌تواند وزن نظامی خود را تحمیل کند تا به آتش بس برسد… هرکسی که نتواند از ابزارهای نظامی در درگیری‌های بین المللی برای استفاده تهدید کند، دیپلماسی وی بیشتر در حد حرف خواهد بود».

وی با اشاره به اینکه آلمان از اول ژوئیه آینده دوره ریاست ادواری شورای اتحادیه اروپا را به دست خواهد گرفت، اظهار کرد که اتحادیه اروپا باید «زبان زور» را بیاموزد تا بتواند منافع خود را در خارج از مرزهای خود بهتر نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ در ادامه گفت: «این مسئله مشروط به یادگیری زبان زور توسط آلمان است».

این کارشناس امنیتی ادامه داد: «با وجود اینکه دولت آلمان از ماه ژانویه سال گذشته خود را برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی لیبی در برلین آماده می‌کند، باید گفت که نتایج تاکنون متأسفانه تقریباً صفر است».

او افزود: بازیگران این درگیری فراخوان آلمان و شرکای آن را نادیده گرفتند، زیرا آنچه که برای آنها اهمیت دارد این است که «چه کسی قدرت نظامی دارد».

 پس از سرنگونی رهبر فقید لیبی معمر قذافی در سال ۲۰۱۱، یک جنگ داخلی در لیبی آغاز شد و بسیاری از شبه نظامیان برای قدرت و نفوذ در این کشور می‌جنگند. دولت الوفاق در طرابلس بخش کوچکی از کشور را کنترل می‌کند. همه تلاش‌ها برای میانجی گری از جمله آنها همایش لیبی در اوایل سال جاری در برلین تاکنون ناموفق بوده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای