توافق سعودی و آمریکا بر ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران

توافق سعودی و آمریکا بر ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران

دوشنبه, 29 ژوئن, 2020 - 20:00
عادل الجبیر و برایان هوک در کنفرانس مطبوعاتی (الشرق الاوسط)

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه سعودی و برایان هوک نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران و مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایالات متحده، در مورد لزوم مقابله با اقدامات مجرمانه ایران گفتگو کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، الجبیر امروز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی خود با هوک اظهار کرد: ایران برای تسلیح گروه‌های تروریستی در سوریه و جهان و همچنین پشتیبانی از حوثی‌ها که هزار و ۶۵۹ حمله به غیرنظامیان در سعودی انجام داده‌اند، تلاش می‌کند.

عادل الجبیر اضافه کرد: ایران در جایگاه نخست کشورهای حامی تروریسم در جهان است و آشکارا با باندهای مواد مخدر در سراسر جهان سر و کار دارد.

الجبیر تأکید کرد که در صورت برداشته شدن تحریم تسلیحاتی، ایران خصمانه تر عمل خواهد کرد. این کشور برای سازمان‌های تروریستی مانند حزب‌الله و حوثی‌ها سلاح فراهم می‌کند.

وی افزود: ما با برایان هوک اقدامات مجرمانه ایران در یمن را مرور کردیم و با ایالات متحده همکاری می‌کنیم تا از عرضه اسلحه به ایران جلوگیری کنیم.

برایان هوک نماینده ویژه ایالات متحده در ایران تأکید کرد که «تحریم تسلیحاتی ایران نباید برداشته شود، زیرا ایران قصد دارد سلاح‌های خود را برای ارسال به بازوهای خود در منطقه توسعه دهد».

وی همچنین نسبت به «تشدید خشونت در صورت برداشته شدن تحریم تسلیحاتی بر روی ایران» هشدار داد و از «پشتیبانی» اقتصادی و سیاسی سعودی از یمن قدردانی کرد.

الجبیر و هوک پیش از این نشست، نمونه‌هایی از موشک‌های ایرانی که حوثی‌ها به سمت مناطق غیرنظامی در سعودی شلیک کردند را مورد بررسی قرار دادند.

پیش از این، شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله وزیر امور خارجه سعودی امروز با برایان هوک جلسه‌ای را برگزار کرد که در این دیدار، روابط و همکاری دو جانبه و جنبه‌های هماهنگی بین دو کشور در زمینه‌های مختلف، از جمله تلاش‌های مشترک برای مقابله با چالش‌های منطقه ای و بین‌المللی مورد بررسی قرار گرفت.

دو طرف همچنین در مورد تحولات مربوط به تعدادی از پرونده‌های منطقه ای مشترک که مهم‌ترین آنها تهدید ایران برای امنیت منطقه و تلاش‌های مشترک برای دستیابی به امنیت و ثبات است، بحث کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای