سوریه: لغو قرارداد شرکت‌های رامی مخلوف در بازارهای آزاد

سوریه: لغو قرارداد شرکت‌های رامی مخلوف در بازارهای آزاد

دوشنبه, 29 ژوئن, 2020 - 16:15
رامی مخلوف تاجر سوری (حساب کاربری در فیس بوک)

در اپیزود جدید در سلسله اقدامات متعدد دولت سوریه در درگیری با پسر دایی رئیس‌جمهور بشار اسد، وزارت اقتصاد سوریه قراردادهای اعطا شده به شرکت‌های رامی مخلوف تاجر برجسته برای فعالیت در بازارهای آزاد را یکطرفه فسخ کرد.

وزارت اقتصاد سوریه روز گذشته از طریق صفحه رسمی خود در فیس بوک، نسخه ای از این تصمیم را منتشر کرد که شامل پایان قرارداد با شرکت‌های خصوصی سرمایه‌گذاری در بازارهای آزاد به مدیریت مخلوف در دمشق، طرطوس، لاذقیه و سایر مناطق و در گذرگاه‌های مرزی با لبنان و اردن است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این حکم تأکید می‌کند که فسخ قراردادها به دلیل «اقدام یک سرمایه‌گذار در بازار آزاد به سوءاستفاده از امکانات خود به عنوان وسیله ای برای قاچاق کالا و پول صورت گرفته‌است». این حکم به‌طور ضمنی به مخلوف اشاره دارد که یکی از ارکان اقتصاد سوریه و یک سرمایه‌گذار در بازار آزاد در سوریه است.

مخلوف، ۵۱ ساله، از زمانی که دولت دست خود را در تابستان سال ۲۰۱۹ بر روی «انجمن البستان» به ریاست آن و به عنوان «ویترین انسانی» برای کار خود گذاشته، با آن درگیر شده‌است. دولت نیز گروه‌های مسلح مرتبط با مخلوف نیز منحل کرده‌است.

در دسامبر گذشته، دولت مجموعه ای از تصمیمات را برای مصادره سرمایه‌های غیرقانونی و غیرمنقول تعدادی از تجار صادر کرد. در میان آنها مخلوف و همسر و شرکای وی به چشم می‌خورند. آنها از زمان آغاز جنگ در ۲۰۱۱ تاکنون به فرار مالیاتی و کسب سود غیرقانونی متهم شدند.

مخلوف پس از سال‌هایی که خارج از کانون توجه‌ها بود، در یک سری فیلم‌ها و اظهارات جنجالی که او به‌طور پیاپی از اواخر ماه آوریل منتشر کرد، وارد صحنه کارزار شد و در طی این مدت او با انتقاد شدید از مقاماتی که به گفته وی سعی در سرنگونی او داشتند، از بشار اسد خواست تا برای نجات شرکت سیریاتل غول ارتباطات از سقوط مداخله کند. این در حالی است که دولت از وی خواسته‌است تا حدود ۱۸۰ میلیون دلار به عنوان مالیات و عوارض به خزانه بپردازد.

در ماه مه گذشته، وزارت دادگستری تصمیمی مبنی بر ممنوعیت سفر موقت وی به دلیل بدهی به دولت صادر کرد.

مخلوف که ثروتش میلیاردها دلار تخمین زده می‌شود، در رأس یک امپراتوری اقتصادی در بخش‌های ارتباطات، برق، املاک و مستغلات قرار دارد. وی سرپرست گروه سیریاتل است که حدود ۷۰ درصد از بازار ارتباطات در سوریه را در اختیار دارد. او همچنین دارای سهام عمده در چندین شرکت از جمله «شام القابضه» و «راماک للاستثمار» است.

تنش میان مخلوف و دولت در حالی صورت می‌گیرد که سوریه شاهد یک بحران حاد اقتصادی و کاهش بی‌سابقه ارزش لیره است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای