هشدار نتانیاهو به اسد: آینده کشورت را به‌خاطر ایران به خطر می‌اندازی

هشدار نتانیاهو به اسد: آینده کشورت را به‌خاطر ایران به خطر می‌اندازی

سه شنبه, 30 ژوئن, 2020 - 15:15

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روز سه شنبه، به بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه به شدت هشدار داد که «اگر به ایران اجازه دهد که شبه‌نظامیانش را وارد سوریه و در مرز با اسرائیل کند آینده رژیم خود را به خطر انداخته‌است».

نتانیاهو در نشست خبری با برایان هوک نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران همچنین به علی خامنه ای رهبر ایران هشدار داد: «اسرائیل به تو اجازه نخواهد داد در سوریه پایگاهی برای تهدید امنیت اسرائیل ایجاد کنی. ما به هر طریقی اجازه نخواهیم داد که در خاک سوریه پایگاهی علیه اسرائیل را فعال کنی».

او گفت که کشورش «مطلقاً مصمم است که از استقرار نظامی رژیم ایران در مرزهای اسرائیل جلوگیری کند».

نتانیاهو همچنین خواستار تمدید تحریم‌های سازمان ملل برای جلوگیری از فروش اسلحه به ایران شد.

از سوی دیگر، هوک نیز از همراهی کامل آمریکا و اسرائیل در ارتباط با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سخن گفت. او دربارهٔ پیامدهای پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران گفتٰ: «چهار ماه دیگر، ایران قادر خواهد بود آزادانه جت‌های جنگنده، هلی‌کوپترهای نظامی، ناوهای جنگی، زیردریایی، آتشبارهای کالیبر بزرگ و سامانه‌های موشکی خریداری کند».

فرستادهٔ آمریکا در امور ایران سپس اضافه کرد که با لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل، رژیم ایران خواهد توانست به زودی فناوری‌های جدید نظامی و انواع موشک‌ها را در اختیار حزب‌الله لبنان، سازمان‌های حماس و جهاد اسلامی و دیگر گروه‌های شبه نظامی در عراق، سوریه، بحرین و یمن بگذارد.

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که حملات هوایی منتسب به اسرائیل در سوریه تشدید شده‌است.

اسرائیل به‌طور کلی از پذیرفتن مسئولیت این حملات خودداری کرده‌است، اما مقامات ارشد آن تأیید کرده‌اند که نیروی هوایی اسرائیل بیش از ۲۰۰۰ بار در سوریه بمباران کرده‌است.

این مقامات، ایران را متهم به تلاش برای باز کردن «جبهه نظامی دوم» برای حزب‌الله در جولان می‌کنند. اسرائیل بخشی از آن را اشغال می‌کند.

 آنها همچنین ایران را به انتقال سلاح‌های پیشرفته و تهیه یک برنامه موشکی دقیق از طریق لبنان متهم می‌کنند. اسرائیل همچنین قول داده‌است که تا زمان خروج ایران از آن، عملیات خود را در سوریه ادامه دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای