بسته های تشویقی ابزاری برای تقویت اقتصاد سعودی

بسته های تشویقی ابزاری برای تقویت اقتصاد سعودی

وزیر دارایی: مشوق ها در کاهش پیامدهای کرونا بر بومی سازی بازار کار سهیم هستند
جمعه, 3 ژوئيه, 2020 - 21:45
ارائه مشوق های اقتصادی به کارکنان بخش خصوصی سعودی برای مقابله با اثرات کرونا تمدید شد (الشرق الاوسط)
ریاض: فتح الرحمان یوسف

محمد الجدعان وزیر اقتصاد و برنامه ریزی سعودی گفت مشوق های اقتصادی در کاهش پیامدهای اقتصادی ناشی از کرونا بر بازار کار و بومی سازی و توسعه مشاغل سهیم هستند.

او افزود «بسته های تشویقی جایگزین مناسبی برای کمک به کارمندانی است که از کار بیکار شده اند و منبع درآمدی برای این گروه به شمار می رود».

پادشاه سعودی پیشتر به دولت توصیه کرد ارائه مشوق های اقتصادی برای کاهش اثرات کرونا بر کسب و کارها و بخش خصوصی را تمدید کند.

کارشناسان اقتصادی می گویند «تمدید ارائه مشوق های اقتصادی به بخش های آسیب دیده به این معنی است که خط مشی دولت برای حمایت و تشویق بخش خصوصی و تمام کارکنان و افراد ادامه دارد. دولت به دنبال کاهش یا به صفر رساندن پیامدهای ناگوار کرونا بر این گروه ها است. دولت به سرعت برای حمایت از گروه های یاد شده دست به کار شد تا نقش این بخش ها و افراد به عنوان شرکای توسعه اقتصادی در سعودی کم رنگ نشود».

الجدعان افزود «تمام بخش های خصوصی که به دلیل پیامدهای کرونا قادر به پرداخت حقوق کارکنان سعودی نیستند مشمول دریافت مشوق های اقتصادی می شوند و بدین ترتیب مشکلات آنها حل خواهد شد و فعالیتشان را از سر می گیرند».

او توضیح داد «مشوق های اقتصادی در دوره بعدی به ۷۰ درصد کارمندان سعودی در بخش های بیشتر آسیب دیده و به حداکثر ۵۰ درصد کارمندان سعودی در بخش های کمتر آسیب دیده تعلق می گیرد. ارزیابی ضرر و زیان این بخش ها به عهده کمیته ویژه مربوطه است. جزئیات بیشتر در این باره در ده روز آینده اعلام می شود».

مشوق های اقتصادی شامل توقف جریمه و تاخیر در دریافت مالیات و غرامت های مالی استخدام نیروی کار خارجی و رفع توقیف شرکت های خصوصی متخلف به طور موقت و موارد دیگر می شود.

دکتر سالم باعجاجه اقتصاددان گفت «تمدید ارائه مشوق های اقتصادی بیانگر این است که دولت ارزیابی دقیق و درستی درباره نقش افراد و بخش خصوصی در رونق اقتصادی دارد. این دو با یکدیگر تداخل دارند».

او افزود «دولت با ارائه بسته های تشویقی به افراد و سرمایه گذاران و بخش خصوصی جایگاه آنها را به عنوان شرکای رشد اقتصادی ارتقا داده و از اثرات مالی ناشی از کرونا بر این گروه ها می کاهد».

از سوی دیگر، عبد الرحمان باعشن رییس مرکز مطالعات اقتصادی الشروق به الشرق الاوسط گفت «موج تازه حمایت از بخش خصوصی از طریق تمدید ارائه مشوق های اقتصادی در راه است. دولت به دنبال بهبودی شرایط بخش خصوصی است. شیوع کرونا هم به تولید و هم به فروش و مصرف ضربه زد. بخش خصوصی از طریق این مشوق های اقتصادی می تواند کمر راست کند».

باعشن گفت «این اقدام جنبه اجتماعی و انسانی نیز دارد و از فشار روحی بر کارکنان بخش خصوصی کم می شود. درآمد آنها کاهش پیدا کرده و هزینه ها بیشتر شده است. آنها باید اجاره بدهند و خرج خورد و خوراک روزمره و دوا و درمان و قسط و وام بانک هم دارند».

دکتر خالد رمضان کارشناس اقتصادی می گوید «نقش افراد و سرمایه گذاران بخش خصوصی در توسعه اقتصادی کشور از طریق اقدام دولت پررنگ تر خواهد شد. شاخص بورس سعودی پس از اعلام خبر تمدید مشوق های اقتصادی افزایش یافت و همین به وضوع نشان می دهد سرمایه گذاران به توجه و روحیه دهی از سوی دولت واقف هستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای