ضرر ۵۵ میلیاردی کرونا به گردشگری در آفریقا

ضرر ۵۵ میلیاردی کرونا به گردشگری در آفریقا

جمعه, 3 ژوئيه, 2020 - 22:30
بیلبورد تبلیغاتی در خانه بمانید در کیپ تاون (آرشیو- رویترز)
کیپ تاون: الشرق الاوسط

اتحادیه آفریقا روز پنجشنبه (۲ جولای) اعلام کرد بخش سفر و گردشگری کشورهای آفریقایی در سه ماه گذشته ۵۵ میلیارد دلار به دلیل شیوع کرونا ضرر کرده است.

امانی ابو زید کمیسر امور زیر ساخت ها و انرژی اتحادیه آفریقا به خبرنگاران گفت «گردشگری منبع درآمد قانونی و غیر قانونی ۲۴ میلیون خانوار در قاره آفریقا است. سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی حدود ده درصد است».

او افزود «این ضربه سهمگین هم شامل ضرر و زیان اقتصادی و هم شامل بیکار شدن مردم می شود که زندگیشان را تحت تاثیر قرار داد».

امانی توضیح داد «هنوز مشخص نیست که چند شرکت هواپیمایی در کشورهای آفریقا از این بحران اقتصادی نجات پیدا کرده و زمینگیر نمی شوند. به عنوان مثال، شرکت هواپیمایی آفریقای جنوبی از ابتدای بحران با مشکلات مالی مواجه شدند».

او خاطر نشان کرد «برخی شرکت های هواپیمایی مثل هواپیمایی اتیوپی در این میان سود کردند و به دنبال تصاحب شرکت های کوچک در کشورهای آفریقایی هستند».

ابو زید معقتد است «کشورهای آفریقا می توانند از بحران کرونا به عنوان فرصتی برای افزایش حمل و نقل هوایی و گردشگری بین قاره ای استفاده کنند. به عنوان مثال، رویکردهایی مثل کاهش تعرفه های گمرکی برای اتباع کشورهای آفریقایی و تسهیل اعطای ویزا برای کاهش پیامدهای کرونا قابلیت اجرایی دارد».

مدیر آفریقای غربی و میانه ایکائو گفت «بخش هواپیمایی در آفریقا بیشترین ضرر را در حوزه گردشگری متحمل شده است. کمتر از ۶۰ درصد هواپیما در حال حاضر در خدمت هستند».

او افزود «از سرگیری فعالیت کامل بخش هواپیمایی آفریقا حدود ۲۰ میلیارد دلار هزینه دارد».

بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت آمار مبتلایان در آفریقا بیشتر از ۴۱۳ هزار نفر است که از این مجموع حدود ۱۶۰ هزار نفر در آفریقای جنوبی هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای