حمله جنگنده‌های «ناشناس» به پایگاه هوایی الوطیه در غرب لیبی

حمله جنگنده‌های «ناشناس» به پایگاه هوایی الوطیه در غرب لیبی

یکشنبه, 5 ژوئيه, 2020 - 13:00
آشیانه پایگاه هوایی الوطیه در لیبی، پس از آنکه الوفاق در ماه مه گذشته کنترل آن را به دست آورد (AFP)
بنغازی: الشرق الاوسط

یک منبع نظامی وابسته به نیروهای ارتش ملی لیبی امروز یکشنبه به خبرگزاری رویترز خبر داد که شب گذشته جنگنده‌هایی به پایگاه الوطیه که اخیراً با همکاری ترکیه به دست نیروهای دولت الوفاق ملی افتاده بود، حمله کردند.

این منبع نظامی توضیح داد که این حملات از سوی «جنگنده‌های ناشناخته» صورت گرفت.

یکی از ساکنان شهر زنتان در نزدیکی این پایگاه نیز از شنیده شدن صداهای انفجار در این پایگاه خبر داد.

بازپس‌گیری پایگاه الوطیه در ماه مه توسط دولت الوفاق، به مثابه آغاز فروکش کردن حمله ۱۴ ماهه ارتش ملی لیبی به پایتخت با هدف کنترل آن و آغاز عقب‌نشینی آن در ساحل بود.

پشتیبانی ترکیه از دولت الوفاق ملی در مقابله با حملات ارتش ملی لیبی با پدافند هوایی پیشرفته و هواپیماهای بدون سرنشین، باعث ضربه زدن به خطوط تأمین و تقویت ارتش لیبی شده بود.

یک منبع ترکی اعلام کرد، هفته گذشته، کشورش با دولت وفاق ملی برای استفاده از دو پایگاه در لیبی مذاکره کرده‌است که یکی از آنها الوطیه به عنوان مهمترین پایگاه هوایی در غرب لیبی به‌شمار می‌رود.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه، جمعه و شنبه برای دیدار با دولت وفاق ملی لیبی در این کشور بود و وعده داد تمام تلاش لازم را برای کمک به این دولت انجام خواهد داد.

دخالت ترکیه در لیبی سبب خشم فرانسه و یونان شده‌است و ژان ایو لو دریان وزیر دفاع فرانسه نیز تهدید کرده‌است تحریم‌های جدیدی علیه آنکارا وضع خواهد شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای