اسرائیل: لزوماً در پشت هر حادثه‌ای در سایت‌های هسته‌ای ایران نیستیم

اسرائیل: لزوماً در پشت هر حادثه‌ای در سایت‌های هسته‌ای ایران نیستیم

یکشنبه, 5 ژوئيه, 2020 - 10:15
القدس: الشرق الاوسط

در پی وقوع انفجار در تأسیسات هسته‌ای نطنز، برخی از مقامات ایرانی احتمال دادند حاصل یک حملهٔ سایبری باشد، در این میان، بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل امروز یکشنبه گفته‌است که هر اتفاق مشکوکی که در ایرانی می‌افتد «لزوماً» کار اسرائیل نیست.

به گزارش رویترز، اسرائیل که گفته می‌شود در حال حاضر تنها قدرت هسته‌ای منطقه است، بارها اعلام کرده که هرگز به ایران اجازه نخواهد داد به سلاح هسته‌ای دست یابد.

اسرائیل سال‌هاست که می‌گوید برنامه هسته‌ای ایران با ماهیت نظامی دنبال می‌شود؛ امری که ایران آن را پیوسته انکار می‌کند.

بامداد پنجشنبه، ۱۲ تیر انفجاری در یکی از ساختمان‌های مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای ایران در نطنز رخ داد.

بنی گانتس در مصاحبه با رادیوی اسرائیل در پاسخ به پرسشی در خصوص انفجارهای مرموز اخیر ایران گفت: «هر حادثه‌ای که در ایران رخ می‌دهد الزاماً به ما ربطی ندارد».

به گفته او، «همه آن سیستم‌ها پیچیده هستند، آنها الزامات ایمنی بسیار بالایی دارند ولی مطمئن نیستم که آنها همواره شیوه مراقبت از آنها را بدانند».

خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که سه مقام ایرانی که نامی از آنها نبرده، گفته‌اند که این مرکز هدف حمله سایبری قرار گرفته‌است و دو تن از آنها «بدون ارائه شواهد» مدعی شده‌اند که انفجار تأسیسات نطنز کار اسرائیل بوده‌است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران در تحلیلی از این رویداد به چگونگی تغییر راهبرد مدیریت وضعیت موجود در صورت تأیید احتمال عبور آمریکا و اسرائیل از خطوط قرمز اشاره کرده‌است.

زئیف الکین عضو کابینه امنیتی اسرائیل، ماه گذشته گفت که ایران در ماه آوریل اقدام به حمله سایبری به سیستم‌های آبی اسرائیل کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای