وخامت پرشتاب اوضاع لبنان در سایه دولت دیاب

وخامت پرشتاب اوضاع لبنان در سایه دولت دیاب

بحران اقتصادی همبستگی و تبادل خدمات مردمی را افزایش داد
یکشنبه, 5 ژوئيه, 2020 - 23:15
بیروت: ایناس شری

از اواخر سال گذشته و با توجه به وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی و عدم توانایی نیروهای سیاسی برای مداخله سریع، لبنانی‌ها سعی در یافتن راه حل‌های جایگزین براساس همبستگی اجتماعی کردند تا به آنها در تحمل بحران‌های پی در پی کمک کنند.

اما با تسریع بحران‌ها، نرخ ارز دلار به میزان قابل توجهی افزایش یافت و تعداد کسانی که شغل خود را از دست داده‌اند نیز به موازات آن افزایش یافت، حتی ابتکارات مردمی و راه حل‌های جایگزین نیز برای ادامه کارساز نبود و برخی از آنها به امید دوام آوردن حتی به مدت یک هفته دیگر به تهاتر یا معامله پایاپای وسایل خود در ازای نیازهای فوری متوسل شدند.

جاد شعبان استاد اقتصاد دانشگاه دانشگاه آمریکایی بیروت، در مصاحبه با «الشرق الاوسط» وضعیت کنونی لبنان را «تجربه سخت‌ترین بحران‌ها همزمان با جمع شدن بیکاری و تورم در آن واحد» توصیف می‌کند.

«لبنان یقایض / لبنان تهاتر می‌کند» نام گروهی است که اخیراً در «فیس بوک» ایجاد شده‌است، که ایده آن مبادله کالاها و خدمات است و توانسته‌است علاوه بر بازدید روزانه بیش از ۷ هزار کاربر در یک روز، بیش از ۱۳ هزار عضو در یک هفته آن را دنبال کنند.

اعضای این گروه کالاهای موجود در خانه خود که مورد نیاز نیستند را عرضه می‌کنند و در ازای آن دیگر موارد فوری تر و مورد نیاز را تقاضا می‌کنند. با این حال، نکته قابل توجه این بود که بسیاری از مردم در ازای پوشک نوزاد و شیر کودک یا حتی یک بطری روغن، از لباس و کفش خود می‌گذرند، مسئله ای که می‌تواند وضعیت بغرنج برخی از لبنانی‌ها را نشان دهد.

شعبان همچنین اظهار کرد: رسیدن به مرحله معامله کالا در قبال غذا و نیازهای ضروری به معنای بازگشت به دو هزار سال پیش و این یکی از نشانه‌های سقوط کامل اقتصاد ملی است، همچنین آخرین سلاح برای مردم و وسیله ای برای ایستادگی موقت است.

حسن حسنة مدیر گروه «لبنان یقایض» ادعایی ندارد که یک راه حل اقتصادی ارائه داده‌است، اما او در تلاش است تا یک وسیله در دسترس برای غلبه بر بحران اقتصادی پیدا کند و به مردم کمک کند تا حد توان زنده بمانند.

حسنة در گفتگو با الشرق الاوسط توضیح داد که وی سال گذشته با گروهی برای حمایت از افراد و جمع‌آوری کمک‌های مالی مشغول به کار بوده‌است، اما پس از پایان یافتن کمک‌های غیرنقدی، نقدی و نقدینگی، ضرورت داد و ستد کالا در مقابل نیازهای متقاضی مطرح شد. وی توضیح داد که اصل داد و ستد کالا در سراسر این صفحه محدود به کالاها نیست، بلکه این خدمات همچون ساخت درب برای یک آرایشگر توسط یک نجاری در ازای اصلاح موی سر بچه‌های نجار را نیز شامل می‌شود.

در حالی که حسنه تأکید می‌کند که این صفحه یک صفحه برای گدایی و به دنبال سود نیست، اما ممکن است که افراد به مرحله ای برسند که در آن چیزی که با آن معامله کنند را نداشته باشند، به خصوص وقتی می‌بینیم که برخی از آنها در ازای امید به دست آوردن نیازهای فوری تر یا غذا است، اقدام به عرضه دارایی‌ها و وسائل شخصی خود کرده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای