تانکرهای ذخیره نفت ایران در اثر تحریم‌ها و کرونا روی دست مانده‌اند

تانکرهای ذخیره نفت ایران در اثر تحریم‌ها و کرونا روی دست مانده‌اند

سه شنبه, 7 ژوئيه, 2020 - 18:30
Reuters Photos
لندن: الشرق الاوسط

رویترز گزارش داد که میزان تولید نفت خام ایران به کمترین میزان چهار دهه گذشته رسیده، به طوری که تمام تانکرهای ذخیره نفت ایران به دلیل کاهش صادرات و توقف فعالیت پالایشگاه‌ها در پی شیوع ویروس کرونا پر شده و روی دست مانده‌است.

براساس اعلام شرکت FGE انرژی، کل ذخایر نفت خام روی خشکی ایران در ماه آوریل به ۵۴ میلیون بشکه رسید که این رقم در ماه ژانویه ۱۵میلیون بشکه بود و حتی این رقم در ماه ژوئن به ۶۳ میلیون بشکه می‌رسد.

براساس ارزیابی شرکت کپلر، میانگین ذخایر نفت خام روی خشکی ایران در ماه ژوئن ۶۶ میلیون بشکه خواهد رسید که این رقم حدود ۸۵ درصد ظرفیت ذخایر در دسترس روی خشکی است.

همایون فلک‌شاهی تحلیلگر ارشد در کپلر اعلام کرد: از نظر فنی امکان اینکه تانکرها را صدرصد از نفت پر کنیم وجود ندارد، همچنین نقاط ضعف در زیرساخت‌ها نیز در این زمینه وجود دارد.

تنش‌ها بین تهران و واشینگتن از سال ۲۰۱۸ تشدید شده‌است هنگامی که ایالات متحده از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و شش قدرت جهانی خارج شد و رئیس‌جمهور دونالد ترامپ مجدداً تحریم‌های خود را بر علیه ایران بازگرداند و صادرات حیاتی نفت این کشور محدود شد.

همچنین بنا بر این گزارش، ذخائر نفت خام شناور ایران بر روی دریا نیز در حال تکمیل و پُر شدن است. ایران در ۳۰ نفتکش و اَبَرنفتکش خود ده‌ها میلیون بشکه ذخیره نفتی روی دارد؛ ابرنفتکش‌هایی که بزرگ‌ترین آنها ذخیره جابجایی ۲ میلیون بشکه نفت را دارند.

براساس تخمین کپلر، ایران ماه‌هاست که حدود ۵۰ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی به صورت شناور روی دریا دارد.

داده‌های شرکت Refinitiv نشان می‌دهد ایران تا ۳ ژوئیه سال جاری میلادی (۲۵ روز دیگر) حداکثر ۵۶٫۴ میلیون بشکه ذخیره نفت خام و میعانات شناور روی دریا خواهد داشت.

سخنگوی گروه حمل و نقل دریایی «نوردِرن» دربارهٔ حجم ذخائر شناور ایران به رویترز گفته‌است: «انتظار داریم روند ذخیره‌سازی ایران همچنان ادامه یابد زیرا چشم‌اندازی از تجارت و فروش نفت ایران در آینده وجود ندارد».

او با بیان اینکه تعداد واقعی کشتی‌های نفت ایران را نمی‌توان شناسایی کرد افزود: «ردیابی کشتی‌های ایرانی در دریا سخت است زیرا همه آنها سیگنال‌های AIS خود را خاموش کرده‌اند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای