نوجوان اهل عمیدیه با شلیک نیروهای امنیتی کشته شد

نوجوان اهل عمیدیه با شلیک نیروهای امنیتی کشته شد

چهارشنبه, 8 ژوئيه, 2020 - 19:00
لندن: الشرق الاوسط

امید عیدانی نوجوان ۱۷ ساله اهل عمیدیه در استان خوزستان، امروز سه‌شنبه ۱۷ تیرماه ۱۳۹۹، با شلیک نیروهای امنیتی کشته شد.

خبرگزاری حقوق بشری هرانا گزارش داد، «امید عیدانی فرزند عبد پسر نوجوان اهل شهرستان امیدیه واقع در استان خوزستان که روز گذشته با شلیک نیروهای امنیتی در این شهر زخمی شد، پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد».

در همین باره، مهران رفیعی فرماندار شهرستان امیدیه شب گذشته به خبرگزاری ایرنا گفته‌است: «مأموران انتظامی امیدیه ساعت ۱۹ دوشنبه شب با حکم قضایی یک فرد شرور و سابقه دار در شهرک یاسر امیدیه را دستگیر کردند که جمعی از دوستان وی که از اراذل و اوباش بودند برای فراری دادن این متهم با مأموران انتظامی درگیر شدند».

به گفته وی، «مأموران پلیس نیز برای آرام کردن جو منطقه اقدام به تیراندازی هوایی کردند که یک نفر از این مهاجمان که در پشت بام یکی از منازل بوده و به سمت مأموران سنگ پرانی کرده بود در اثر اصابت تیر هوایی سهوی مجروح که به بیمارستان منتقل و هم‌اکنون تحت درمان قرار دارد».

در ویدیوی پخش شده در شبکه‌های اجتماعی پسر نوجوانی که بیهوش روی پشت بام افتاده به کمک اهالی محل به پایین منتقل شده و خیلی زود به بیمارستان انتقال داده شد.

فعالان شبکه‌های اجتماعی روز گذشته از یورش مأموران انتظامی به شهرک یاسر و مقابله جوانان این شهرک با سنگ و چوب خبر داده بودند.

طبق گزارش‌های غیررسمی، «اهالی منطقه اجازه دستگیری فرد مزبور را به نیروی انتظامی ندادند و توانستند با شکستن حلقه محاصره فرد مزبور را فراری دهند».

به گفته منابع محلی، مقامات انتظامی و حکومتی برای توجیه حملات خود به مردم همواره از اصطلاح «اراذل و اوباش» استفاده می‌کند.

منابع غیررسمی در هفته‌های گذشته از چند مورد تیراندازی به سمت مردم در این استان نفتخیز خبر داده بودند. روز شنبه هفتم تیر، در پی تیراندازی هنگ مرزی شهر رفیع از توابع شهرستان حویزه، محمد سواری دام بر جان باخت. پس از آن رضا طرفی در کوی کیان اهواز، با شلیک مستقیم نیروی انتظامی کشته شد.

مقامات محلی در خوزستان، شهرک یاسر را «بافت فرسوده و مهاجرنشین» توصیف می‌کنند و «در اختیار مجموعه نفت بودن» را دلیل عدم رسیدگی به وضعیت نامطلوب خدماتی و رفاهی آن می‌دانند.

بسیاری از مردم این شهرک ۴۰ هکتاری، از عدم ارائه سند مالکیت به منازل خود، عدم اتصال به شبکه آب و گاز استاندارد شهری، نبود سیستم دفع فاضلاب و بیکاری انتقاد دارند.

اواخر بهمن ماه سال گذشته، جمعی از اهالی شهرک یاسر امیدیه در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات این منطقه دست به تجمع مقابل شهرداری امیدیه زدند. مقامات امنیتی اما تاکنون اعتراض مردم این شهرک را «سناریوی اغتشاش» عنوان کرده‌است.

نفت و گاز در سال ۱۲۷۹ در عمیدیه کشف شد و میدان نفتی امیدیه (میدان آغاجاری) یکی از مشهورترین میدان‌های خاورمیانه است و با ۹/۵ بیلیون شبکه نفت ذخیره یکی از غنی‌ترین مناطق نفت خیز دنیاست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای