تأکید آمریکا بر حمایت از لبنان؛ انتقادات حزب‌الله شدت گرفت

تأکید آمریکا بر حمایت از لبنان؛ انتقادات حزب‌الله شدت گرفت

چهارشنبه, 8 ژوئيه, 2020 - 21:45
بیروت: الشرق الاوسط

ژنرال کنت مکنزی رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) روز چهارشنبه، در جریان سفر خود به لبنان، بر حمایت واشینگتن از ثبات لبنان تأکید کرد. این سفر با اعتراض برخی گروه‌های لبنانی از جمله هواداران حزب‌الله مورد حمایت ایران همراه بود.

به گزارش رویترز، این سفر در حالی صورت می‌گیرد که بیروت یکی از بزرگترین دریافت کننده‌های کمک‌های نظامی ایالات متحده آمریکا است. در این میان، روز گذشته حزب‌الله با افزایش انتقادها از دوروتی شیا سفیر آمریکا در لبنان، او را به دخالت آشکار در امور داخلی این کشور متهم کرد.

لبنان با بحران عمیق و کم‌سابقهٔ مالی دست و پنجه نرم می‌کند، به طوری که بزرگترین تهدید برای ثبات این کشور از زمان جنگ‌های داخلی (۱۹۷۵ تا۱۹۹۰ میلادی) عنوان شده‌است.

گروه حزب‌الله که در سال ۱۹۸۲ با کمک سپاه پاسداران ایران تأسیس شد از سوی آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی تلقی می‌شود.

این گروه در عین حال یکی از بازیگران مهم عرصه سیاست لبنان است و از دولت فعلی این کشور به نخست‌وزیری حسان دیاب حمایت می‌کند.

سفارت آمریکا در بیروت در بیانیه‌ای گفت: «ژنرال مک کنزی در این دیدار، بار دیگر بر اهمیت حفظ ثبات، امنیت و استقلال لبنان تأکید کرده‌است».

چند ده نفر در اطراف فرودگاه بیروت تجمع کردند و تعدادی از آنها پرچم‌های گروه حزب‌الله را در دست داشتند. شبکه تلویزیونی «المنار» وابسته به حزب‌الله گفته‌است تجمع منعکس کننده پیام‌های مهمی به آمریکا بود.

گزارشگر «المنار» افزود یکی از این پیام‌ها مخالفت با مراسم یادبود برای ۲۴۱ پرسنل نظامی آمریکاست که در جریان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در بیروت کشته شدند.

پیش‌تر سفارت آمریکا در پایتخت لبنان طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «شرکت در مراسم یادبود نظامیان آمریکایی که جان خود را برای خدمت به کشور از دست دادند، یکی از برنامه‌های دیدار یک روزه ژنرال مکنزی در بیروت خواهد بود».

ایالات متحده، حزب‌الله لبنان را مسئول این حمله در سال ۱۹۸۳ می‌داند که قبل از بمب‌گذاری در سفارت آمریکا در بیروت روی داد.

حسن نصرالله در سخنرانی سه شنبه شب خود گفت سفیر آمریکا در انتصاب مقامات ارشد بانک مرکزی لبنان دخالت کرده‌است. او آن را رفتار «استعماری» توصیف کرد.

سفیر آمریکا در مقابل گفت تصمیم‌گیری در مورد این انتصاب‌ها برعهده دولت لبنان است و او فقط تلاش کرده اهمیت اعتبار بین‌المللی در انتخاب کارشناسان بانک مرکزی را به دولت لبنان منتقل کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای