تعجب بغداد از درج نام عراق در فهرست پولشویی اتحادیه اروپا

تعجب بغداد از درج نام عراق در فهرست پولشویی اتحادیه اروپا

پنجشنبه, 9 ژوئيه, 2020 - 10:00
بغداد: الشرق الاوسط

فواد حسین وزیر امور خارجه عراق روز چهارشنبه (۸ ژوئیه) گفت کشورش از اقدام اتحادیه اروپا در درج نام عراق در فهرست کشورهای با ریسک بالای پولشویی و تامین مالی تروریسم ابراز تعجب کرده است.

حسین در بیانیه مطبوعاتی افزود «عراق به علت تحقق پیشرفت بزرگ در ۲۰۱۹ از فهرست گروه ویژه بین المللی اقدام مالی در زمینه پولشویی و حمایت مالی تروریسم حذف شد».

او یادآور شد «دولت عراق اقدامات متعددی برای تقویت قانونمندی انجام داده و همکاری ها با موسسات ذیربط افزایش یافت. عراق با کمیته کمیسیون اروپا از همان ابتدای قرار گرفتن در فهرست یاد شده در ۲۰۱۶ همکاری کامل و فشرده ای انجام داده است».

وزیر خارجه عراق از «استدلال کمیسیون اروپا برای این اقدام» ابراز تعجب کرد و گفت‌ «کارشناسان کمیسیون در دو سال گذشته همواره در عراق حضور داشته و اطلاعات لازم درباره تامین خواسته های اتحادیه اروپا در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را از مسئولان و نهادهای رسمی کسب کردند».

او خاطر نشان کرد «عراق به تمام شروط و استانداردهای گروه ویژه اقدام مالی اتحادیه اروپا عمل کرد و کلیه کمبودها و نواقص ابلاغ شده از سوی کمیسیون اروپا را رفع نمود. هیچ گزارش منفی و اخطاری از سوی سوی این نهاد به دولت عراق ابلاغ نشد تا اینکه فهرست جدید در ماه مه منتشر شد».

فواد حسین خواستار «شفافیت و توجه کمیسیون اروپا به اقدامات و پایبندی کامل عراق به تمام معیارهای مربوطه درباره مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم» شد.

او افزود «دولت عراق طی سالیان سال قوانین و مقررات مهمی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و کاهش ریسک آنها اجرا کرده است. گزارش گروه ویژه اقدام مالی گفته که اقدام عراق برای پیشگیری و مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم از استحکام برخوردار است».

حسین خاطر نشان کرد «اگر شورای اروپا با اقدام کمیسیون اروپا مخالفت نکند این امر اثرات اقتصادی و اجتماعی زیانباری بر عراق خواهد داشت و همکاری عراق و کشورهای اتحادیه اروپا با توجه به توافقنامه همکاری بین عراق و اتحادیه اروپا مخدوش می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای