نیوم: پروژه هیدروژن نقش قابل اعتماد سعودی را در جهان تقویت می‌کند

نیوم: پروژه هیدروژن نقش قابل اعتماد سعودی را در جهان تقویت می‌کند

تریوم به الشرق الاوسط: قدم برای تولید آمونیاک ارزش افزوده‌ای را به پادشاهی می‌بخشد
جمعه, 10 ژوئيه, 2020 - 19:30
«نیوم» سعودی هیدروژن سبز را با هزینه رقابتی تولید می‌کند.. تصویر پیتر تریوم در حاشیه (الشرق الاوسط)
دمام: مساعد الزیانی

پیتر تریوم مدیرکل انرژی، آب و مواد غذایی شرکت نیوم به «الشرق الاوسط» گفت که تأسیسات تولید آمونیاک هیدروژن باعث تقویت جایگاه سعودی به عنوان تأمین کننده انرژی قابل اعتماد در جهان می‌شود، به گفته او این پروژه برای آینده پادشاهی و برای نیوم در آینده به ویژه هیدروژن سبز یا فرآورده‌های حاصل از هیدروژن پاک از گونه‌های آینده انرژی خواهند بود.

تریوم با اشاره به اینکه این پروژه ارزش مورد انتظار کلانی برای سعودی خواهد داشت، گفت: این گام در چارچوب جستجوی اشکال جدید انرژی پایدار که منجر به پیشگامی این بخش بدل خواهد شد، همچنین با تمایلات جهانی برای از بین بردن مصرف کربن، سازگار و همراه است.

او توضیح داد که پروژه هیدروژن سبز از طریق توسعه جامعه در شهر نیوم با ارائه مشاغل مستقیم و غیرمستقیم و سایر خدماتی که این تسهیلات در جامعه محلی ارائه می‌دهد، به ارزش افزوده فوری دست خواهد یافت.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که شرکت «نیوم» روز گذشته اعلام کرد توافق‌نامه‌ای با شرکت‌های «ایر پروداکتش» آمریکا و «اکواپاور» سعودی به ارزش ۵ میلیارد دلار برای راه‌اندازی مرکزی در منطقهٔ نیوم برای تولید هیدروژن جهت صادر کردن آن به بازارهای جهانی و مقابله با تحولات زیست‌محیطی امضا کرده‌است.

پریوم در مورد انتخاب هیدروژن سبز برای تولید گفت که هیدروژن سبز می‌تواند همزمان در چندین کاربرد استفاده شود. محصولی است که می‌تواند برای تولید انرژی مورد استفاده قرار گیرد، علاوه بر این در تولید کمپوست و سایر محصولات نیز می‌تواند در فرآیندهای شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: اگر هیدروژن سبز به آمونیاک تبدیل شود، می‌تواند به عنوان سوخت برای کشتی‌های بزرگ در اقیانوس استفاده شود و اگر به (متانول) تبدیل شود، علاوه بر امکان استفاده هیدروژن سبز به‌طور مستقیم توسط صاحبان ماشین یا اتوبوس می‌تواند یک ماده اساسی برای تولید سوخت با کیفیت بالا باشد.

تریوم در مورد استفاده از هیدروژن سبز در شهر نیوم توضیح داد که نیوم اساساً نمایشگاهی برای عرضه همه کاربردهای مختلفی است که می‌توان با استفاده از هیدروژن سبز در آینده انجام داد، اما اهمیت واقعی سعودی این است که مرکز صادرات و تولید هیدروژن سبز یا عرضه هر نوع دیگری از این محصول به بازار جهانی باشد.

وی گفت: «مزیت کاری که ما در نیوم تولید هیدروژن سبز است که به برق زیادی احتیاج دارد و این برق نیاز به برق تجدید پذیر دارد و نیوم مقدار زیادی خورشید و باد دارد که به ما امکان می‌دهد هیدروژن سبز را با هزینه ای بسیار رقابتی و ارزان تر تولید کنیم، یا شاید ارزان‌تر از هر جای دیگری از جهان».

وی ادامه داد: «به عنوان مثال، اگر می‌خواهید هیدروژن سبز را در اروپا تولید کنید، بادهای فراوانی پیدا خواهید کرد، اما مکان‌های بزرگی برای آسیاب‌های بادی یا انرژی خورشیدی پیدا نخواهید کرد؛ بنابراین آنجا واردات هیدروژن سبز رقابتی از آن مکان‌هایی که می‌توان با هزینه‌های بیشتری تولید کرد، مهمتر است. نیوم یکی از آن مکان‌های بسیار خوب است». 

وی تأکید کرد: ساخت این تأسیسات گامی بزرگ در بازار سبز هیدروژن است، در حالی که تعدادی از کارشناسان رشد بازار این محصول را در سطح جهانی در دوره آینده تأیید می‌کنند.

براساس اطلاعات منتشر شده، در سال ۲۰۲۵ میلادی این پروژه آماده صادر کردن هیدروژن به بازار جهانی خواهد بود و روزانه ۶۵۰ تن هیدورژن و سالانه ۱٫۲ میلیون تن آمونیای سبز تولید خواهد کرد، و سالانه به اندازهٔ ۳ میلیون تن از انتشار گاز دی‌اکسید کربن می‌کاهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای