محکومیت ایران به پرداخت غرامت به‌دلیل دست‌داشتن در انفجار خُبَر در سعودی

محکومیت ایران به پرداخت غرامت به‌دلیل دست‌داشتن در انفجار خُبَر در سعودی

سپاه پاسداران مسئول هدایت این حمله تروریستی اعلام شد.. بازماندگان قربانیان برای پاسخگوکردن ایران به تلاش‌های خود ادامه می‌دهند
شنبه, 11 ژوئيه, 2020 - 08:15
عکس آرشیویی از بمب‌گذاری در پایگاه نیروهای آمریکایی در شهر خُبَر سعودی در سال ۱۹۹۶ میلادی که به کشته شدن ۱۹ سرباز آمریکایی انجامید (Getty Images)
واشنگتن: معاذ العمری

دادگاه فدرال آمریکا در واشنگتن در ارتباط با حمله تروریستی سال ۱۹۹۶ به برج خبر در پایگاه ظهران سعودی، ایران را محکوم به پرداخت ۸۷۹ میلیون دلار غرامت و جریمه به مجروحان و بازماندگان این حمله کرد.

با گذشت ۲۴ سال از حمله به برج‌های خُبَر و مرگ ۲۰ تن و زخمی‌شدن ۴۹۸ تن دیگر، دادگاه فدرال واشنگتن اعلام کرده‌است که ایران در این حمله، به نیروهای تحت حمایت خود کمک مالی کرده و در اختیار آن‌ها مواد منفجره گذاشته‌است.

افزون بر آن، قاضی دادگاه یاد شده اعلام کرده‌است که مسئولیت هدایت این حمله تروریستی برعهده سپاه پاسداران ایران بوده‌است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از گروه وکلای مدافع، دادگاه فدرال واشنگتن اعلام کرده‌است که حمله تروریستی در مقر نظارت بر پایبندی عراق به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در ظهران سعودی از طریق انفجار کامیون، از سوی حزب‌الله لبنان و با پشتیبانی مالی و هدایت دولت ایران صورت گرفته‌است.

آدورا ساور وکیل مدافع اصلی خانواده‌های قربانیان به نقل از بریل هوول قاضی دادگاه منطقه‌ای آمریکاٰ گفته‌است: «گذشت بیش از ۲۰ سال از حمله به برج‌های خُبَر، به معنی پایان تلاش‌های ما نیست. ما تا زمانی که لازم باشد ادامه می‌دهیم تا حکومت ایران پاسخگوی این حمله تروریستی باشد».

وی افزود: «طبق دستور قاضی، ۱۳۲ میلیون دلار از این مبلغ برای آلام شاکیان، ۷۴۷ میلیون دلار برای مدت زمانی که از پرداخت غرامت گذشته و ۱۳۲ میلیون دلار مبلغ تنبیهی به‌خاطر خسارت‌های وارده بوده‌است».

در همین رابطه، گلن تایلر کریستی یک پرسنل بازنشسته نیروی هوایی آمریکا که در اثر حمله یادشده به شدت مجروح شده، چنین گفته‌است: «فشاری جسمانی و روحی این حمله برای خانواده‌های ما بسیار سنگین بوده‌است. اما انتشار خبر رای دادگاه، خبر بسیار خوبی است. بیش از ۲۰ سال است که ما از جهان می‌خواهیم شرارتی که ایران با انفجار برج خبر انجام داده را به خاطر بسپارند».

انفجار در خبر در شرق سعودی یکی از برجسته‌ترین عملیات‌های تروریستی در منطقه است که حزب‌الله به حمل و نقل مواد منفجره از لبنان با پشتیبانی مالی و لجستیکی ایران متهم شده‌است.

براساس مجله «مرگ در صحرا» نیروی هوایی ایالات متحده در سال ۲۰۰۶، انفجار برج الخبر پس از انفجار یک خودرو در ریاض در نوامبر ۱۹۹۵ اتفاق افتاد.

این مجله گفته‌است که تماس‌های ناشناس دریافت کرده بود که آنها را به ضرورت خروج نیروهای آمریکایی برای جلوگیری از هرگونه حادثه تروریستی در آینده، از جمله برج‌های الخبر تهدید کرده بود.

این مجله اظهار کرد: مهاجمان مواد منفجره را از لبنان به سعودی قاچاق کردند، سپس یک کامیون بزرگ بنزین در سعودی خریداری و آن را بمب‌گذاری کرده‌اند.

در میان متهمان، چهار مرد به نام‌های عبدالکریم الناصر، احمد المغسل، علی سعید الحوری، ابراهیم صالح الیعقوب و یک فرد ناشناس از لبنان، در اوایل ژوئن سال ۱۹۹۶ یک کامیون نفتکش را خریداری کردند و به مدت دو هفته آن را بمب‌گذاری کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای