روسیه و چین قطعنامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه را وتو کردند

روسیه و چین قطعنامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه را وتو کردند

۱۳ کشور از ۱۵ عضو شورای امنیت به قطعنامه پیشنهادی آلمان و بلژیک رای مثبت دادند
یکشنبه, 12 ژوئيه, 2020 - 05:45
تظاهرات در ادلب علیه وتوی روسیه و چین علیه قطعنامه کمک‌رسانی به مردم سوریه (فرانس پرس)
نیویورک - لندن: الشرق الاوسط

تقریباً ۳ میلیون سوری در شمال غربی سوریه چشم انتظار کمک‌های ارسالی بودند، اما روسیه و چین بار دیگر پیش‌نویس قطعنامه آلمان و بلژیک در شورای امنیت ناظر بر تمدید شش‌ماهه مهلت ارسال کمک به آوراگان سوری را وتو کردند.

قطعنامه شورای امنیت برای ارسال کمک‌های فرامرزی به سوریه که در سال ۲۰۱۴ به تصویب رسیده و در ۱۰ ژوئیه منقضی می‌شود، دیروز مجدداً جهت تمدید به رای گذاشته شد.

دیپلمات‌ها گزارش دادند که در این جلسه ۱۳ کشور از مجموع ۱۵ عضو دائم و غیر دائم شورای امنیت به قطعنامه پیشنهادی آلمان و بلژیک رای مثبت دادند، اما با این حال روسیه و چین برای سومین بار از حق وتو استفاده کردند و مانع از تصویب قطعنامه شدند.

پیش از این نیز، قطعنامه‌ای ناظر بر تمدید یک‌ساله انتقال کمک‌ها از دو گذرگاه باب السلام و باب الهوی به شورای‌امنیت ارائه شده بود که به علت مخالفت روسیه و چین به تصویب نرسیده بود.

روسیه نیز پس از آن پیش‌نویسی برای حل معضل کمک‌رسانی به شورای امنیت ارائه کرده بود که به علت مخالفت کشورهای دیگر، تصویب نشد.

پیشتر، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با ارائه گزارشی به شورای امنیت بر ضرورت ادامه ارسال کمک‌های بشر دوستانه به سوریه از طریق مرزها و تمدید سازوکار آن به مدت یک سال تأکید کرده بود


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای