اعتراضات گسترده در لبنان به قطعی برق و کمبود سوخت

اعتراضات گسترده در لبنان به قطعی برق و کمبود سوخت

یکشنبه, 12 ژوئيه, 2020 - 05:45
بيروت: الشرق الاوسط

همزمان با تجمعات اعتراضی به قطعی برق در برخی از مناطق لبنان، جایگاه داران سوخت، نمایندگان شرکت‌های حمل و نقل و توزیع سوخت و صاحبان ژنراتورها در بقاع (شرق لبنان)، جاده بین‌المللی بعلبک - حمص، در محله التل الابیض در ورودی شمالی بعلبک را در اعتراض به عدم تأمین سوخت به ویژه مازوت مسدود کردند.

با توجه به کمبود مازوت در چندین منطقه لبنانی که باعث شد صاحبان ژنراتورها برق را سهمیه بندی کنند، سامی البراکس رئیس اتحادیه جایگاه داران خطاب به رئیس‌جمهور میشل عون، رئیس مجلس نبیه بری، نخست‌وزیر حسان دیاب، وزیر انرژی ریموند غجر و مدیرکل امنیت عمومی سرلشکر عباس ابراهیم گفت: «به ما کمک کنید تا انحصار مازوت را متوقف و شرکت‌ها را برای تأمین مصرف مشتریان و جایگاه‌ها مجبور کنیم».

البراکس از نیروهای امنیتی خواست تا «مخازن شرکت‌ها و جایگاه‌های سوخت را بازرسی کنند و اقدامات لازم را علیه انحصارطلبان و متخلفان انجام دهند». وی همچنین از وزیر نیرو خواست «برای توزیع مازوت از پالایشگاه‌های طرابلس و زهرانی به روشی عادلانه تر برای دستیابی به مصرف‌کننده تلاش و مجدداً در بخش زیادی را که در بازار سیاه فروخته می‌شود، تجدیدنظر کند».

تجمع علیه کمبود مازوت، به موازات سایر اقدامات اعتراض آمیز به خاموشی برق صورت گرفت، زیرا «حراک النبطیه» در جنوب در اعتراض به سهمیه بندی برق در نبطیه در مقابل شرکت برق اقدام به تجمع کردند.

یوسف سلامه فعال و نماینده معترضان گفت که مسئولان به آنها گفتند که «برق ظرف هفته آینده به حالت عادی برمی گردد». وی تأکید کرد: «این بحران همه مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد و هیچ راه حلی برای فشار وجود ندارد، مگر اینکه از طریق کف خیابان اقدام کنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای