مرگ در کمین ۱٫۳ میلیون سوری در پی بازکردن یک گذرگاه مرزی

مرگ در کمین ۱٫۳ میلیون سوری در پی بازکردن یک گذرگاه مرزی

یکشنبه, 12 ژوئيه, 2020 - 19:30
ورود کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق گذرگاه باب الهوی در مرز ترکیه (EPA)
بیروت: الشرق الاوسط

سازمان‌های بشردوستانه اعلام کردند تصمیم شورای امنیت برای بازکردن تنها یک گذرگاه مرزی، جان سوری‌های بیشتری را خواهد گرفت و مشکلات و رنج‌های ۱٫۳ میلیون سوری را دوچندان خواهد کرد.

کشورهای غربی خواستار ادامه انتقال کمک از طریق دو گذرگاه مستقر در مرز سوریه و ترکیه شدند، اما روسیه، متحد اصلی بشار اسد و چین روز جمعه قطعنامه پیشنهادی در این باره را وتو کردند تا آخرین تلاش برای باز نگه داشتن این دو گذرگاه را از بین ببرند.

سازمان‌های بشردوستانه در سوریه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: دسترسی ۱٫۳ میلیون نفر به غذا و داروهایی که سازمان ملل از طریق مرزها ارائه می‌دهند، در شمال غرب سوریه سخت‌تر خواهد شد؛ به طوری که یک شریان مرزی بسته شده‌است».

در ادامه این بیانیه همچنین آمده‌است: «هم‌اکنون افراد زیادی کمک‌هایی را که نیاز به آن دارند، دریافت نمی‌کنند. جان‌های بیشتری تلف خواهد شد و درد و رنج بیشتر می‌شود».

به گفته این بیانیه، «این ضربه‌ای ویرانگر است که با تأیید نخستین مورد ابتلا به کووید-۱۹ در ادلب، منطقه‌ای که زیرساخت‌های آن در زمینه بهداشتی بسیار ضعیف بوده، همراه شده‌است».

سازمان پزشکان بدون مرز نیز اعلام کرد «تصمیم شورای امنیت، راه‌های مستقیم در برابر صدها هزار نفر از پناهجویان سوری را که نیازی مبرم به غذا و دارو دارند، مسدود می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای