ارتش عراق تعقیب عناصر داعش در شرق و غرب این کشور را از سرگرفت

ارتش عراق تعقیب عناصر داعش در شرق و غرب این کشور را از سرگرفت

«کمیسیون امنیت» خواستار موضع‌گیری صریح الکاظمی در قبال «مذاکرات واشنگتن» شد
دوشنبه, 13 ژوئيه, 2020 - 07:00
بغداد: الشرق الاوسط

کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد که درصدد است نشستی برای بررسی موضوع حضور نیروهای خارجی در عراق را با نخست‌وزیر این کشور، قبل از سفر به واشنگتن و دیدار با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده برگزار خواهد کرد.

بدر الزیادی عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، از عزم خود برای دیدار با مصطفی الکاظمی طی روزهای آتی قبل از سفر نخست‌وزیر عراق به واشنگتن خبر داد.

الزیادی اعلام کرد: «هدف از سفر الکاظمی به واشنگتن پایتخت آمریکا بررسی موضوع حضور نیروهای خارجی در عراق است».

این عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق بیان کرد: «مصوبه پارلمان عراق برای بیرون راندن نیروهای خارجی برای الکاظمی الزام‌آور است و قابل چانه زنی نیست».

وی افزود که «این کمیسیون هر طرفی که بر حضور نیروهای خارجی در کشور به هر دلیلی اصرار ورزد را بازخواست خواهد کرد».

در این میان و در راستای ایجاد فشار به الکاظمی در آستانه سفر به واشنگتن، ائتلاف الفتح به ریاست هادی العامری از دولت این کشور خواست تا در اسرع وقت شکایتی رسمی از آمریکا به سازمان ملل به خاطر کشتن قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس ارائه دهد.

در ارتباط با هدف قراردادن منافع آمریکا در عراق، چند کامیون حامل خودرو و تجهیزات نظامی آمریکا در استان دیوانیه در مرکز عراق هدف حمله قرار گرفتند.

این کاروان شامل ۳ خودروی سنگین و یدک‌کش است که تجهیزاتی را به مقصد پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی و متحدانش در عراق حمل می‌کردند.

یک منبع امنیتی در این باره گفت: «این کامیون‌های خودروبر عراقی تجهیزات آمریکایی از جمله خودروهای نظامی هامر و دیگر خودرهای سبک متعلق به آمریکایی‌ها را با خود حمل می‌کردند».

در این میان، نیروهای عراقی چهارمین مرحله عملیات خود را روز گذشته، در استان دیالی و در نوار مرزی با ایران، در چارچوب عملیات «قهرمانان عراق» را انجام دادند، همزمان نیز ترمیم و بازپس‌گیری گذرگاه‌های مرزی با نظارت خود الکاظمی را از سر گرفتند. علاوه بر این برای تعقیب عناصر داعش در مناطق مختلف کشور از جمله الانبار اقدام کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای