نیویورک تایمز: چین با پیمان شراکت با ایران، آمریکا را به چالش می‌کشد

نیویورک تایمز: چین با پیمان شراکت با ایران، آمریکا را به چالش می‌کشد

چین در قبال سرمایه‌گذاری، به مدت ۲۵ سال با تخفیفی ویژه نفت از ایران دریافت خواهد کرد
دوشنبه, 13 ژوئيه, 2020 - 14:00

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» گفته‌است: «ایران و چین بی‌سر و صدا و به نحو مخفیانه‌ای یک مشارکت بسیار گسترده اقتصادی و امنیتی را تداراک دیده‌اند که راه را برای ورود میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری چین در بخش انرژی و بخش‌های دیگر کلیدی اقتصاد ایران هموار می‌کند و از این طریق تلاش‌های دولت ترامپ برای تضعیف و منزوی کردن ایران را نقش بر آب می‌کند».

این پیمان که نیویورک تایمز به نسخه‌ای از پیش‌نویس نهایی ۱۸ صفحه‌ای آن دست یافته، حضور گسترده چین در بخش‌های بانکی، مخابرات و ارتباطات، بنادر، راه‌آهن و ده‌ها پروژه بزرگ دیگر را تسهیل می‌کند. در مقابل این حضور گسترده، نیاز چین به واردات نفت و با قیمت‌های ترجیحی برای مدت ۲۵ سال تضمین می‌شود.

این سند همچنین به تعمیق همکاری‌های نظامی بین دو کشور تأکید دارد. این پیمان به چین فرصت می‌دهد تا در منطقه ای که برای دهه‌ها منطقه استراتژیک تحت نظارت ایالات متحده بوده‌است، جای خود را باز کند. در چارچوب همکاری‌های نظامی از جمله آموزش و تمرین‌های مشترک نظامی، تحقیقات مشترک، توسعه تسلیحات و به اشتراک گذاری اطلاعات بین دو کشور، پیش‌بینی شده‌است.

به گفته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، این مشارکت برای اولین بار در جریان سفر سال ۲۰۱۶ شی جینپینگ رئیس‌جمهوری چین، به ایران مطرح شده بود و در ماه ژوئن در کابینه رئیس‌جمهور حسن روحانی تصویب شده‌است.

 این پیمان هنوز برای تصویب نمایندگان، به مجلس ایران ارسال نشده و همچنین هنوز علنی نشده‌است؛ این موضوع باعث شک و تردید دربارهٔ امتیازاتی شده که قرار است بر اساس این پیمان از سوی ایران به چین داده شود.

نیویورک تایمز می‌نویسد: در صورتی که این پیمان راهبردی با جزئیات مندرج در آن به مرحله اجرا درآید، این مشارکت باعث ایجاد تنش‌های جدید بالقوه خطرناک بین چین و ایالات متحده آمریکا می‌شود و به وخیم‌تر شدن بیشتر روابط بین دو کشور می‌افزاید.

 این پیمان همچنین به مثابه ضربه سختی است که بر سیاست قدرتمند دولت ترامپ در قبال ایران و خروج یکجانبه‌اش از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ فرود می‌آید.

با این وجود، مشارکت پیشنهادی با چین مناقشات داغ و پایاپایی را در ایران دامن زده‌است. وزیر امور خارجه ایران که در اکتبر گذشته برای مذاکره دربارهٔ این توافق به پکن سفر کرده بود، هفته گذشته با رویکرد خصمانه در پارلمان این کشور روبرو شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای