سعودی؛ دستاوردهای مهم در دولت الکترونیک و دیجتالیزه شدن

سعودی؛ دستاوردهای مهم در دولت الکترونیک و دیجتالیزه شدن

ارتقای ۴۰ پله ای و ۱۵ پله ای در دیجتالیزه نمودن و سرمایه انسانی
دوشنبه, 13 ژوئيه, 2020 - 14:00
ارتقای ۴۰ پله ای سعودی در شاخص خدمات دولت الکترونیک سازمان ملل (الشرق الاوسط)
ریاض: الشرق الاوسط

گزارش سازمان ملل در زمینه توسعه دولت الکترونیک بیانگر ارتقای ۹ پله ای و جهش قابل توجه سعودی است. سعودی جایگاه ۲۹ را در ۱۳۹ کشور جهان کسب کرده است.


مهندس عبد الله بن عامر السواحه وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات با تاکید بر نقش خادم حرمین شریفین و ولیعهد در حمایت و توانمند سازی فرآیند تحول دیجیتال در کشور گفت «این دستاورد ثمره نتایج برنامه تحول ملی و پیشرفتی است که در یک فرآیند تحول در سعودی آغاز شده است. ساخت حال بهتر برای رسیدن به آینده خلاقانه هدف این تحول است».


السواحه افزود «دستاوردها و ارتقای جایگاه سعودی در شاخص جهانی نتیجه همکاری موسسات دولتی متعدد و استفاده از شیوه های الکترونیک نوین در راه اندازی طرح ها و زیرساختارهای ارتباطی است که تمام آنها در فرآیند تحول و توسعه دولت الکترونیک در سعودی مورد استفاده قرار گرفته و با اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ همسویی دارد».


این دستاوردها و موفقیت ها برای رسیدن به جایگاه بهتر در شاخص های ارتباطات و فناوری اطلاعات موسسات بین المللی بیانگر عزم دولت برای تحقق اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ و رسیدن به جامعه پویا و اقتصاد شکوفا و ایجاد محیط دیجیتالی جذاب در راستای رفاه و آسایش بیشتر شهروندان و مقیمان است.


برنامه ها و سامانه های الکترونیک مهمی در حال حاضر در سعودی راه اندازی و عملیاتی شده اند. این تشکیلات از پویایی و انعطاف پذیری متناسب با نیازمندی های بخش دولتی و بازرگانی و نظام سلامت و آموزش در دوره کرونا برخوردار بوده و از این رو، نتایج و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی کرونا به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.


جایگاه هشتم گروه ۲۰


ارتقای ۴۰ پله ای سعودی در مولفه فرعی «زیرساخت های ارتباطی» دولت الکترونیک نتیجه حمایت گسترده دولت از بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات است. سعودی رتبه ۲۷ در جهان و هشتم در گروه ۲۰ را کسب کرد.


سعودی در مولفه فرعی «سرمایه انسانی» با ارتقای ۱۵ رتبه ای به مرتبه ۳۵ در جهان و پنجم در گروه ۲۰ رسیده است. ریاض در مولفه فرعی خدمات آنلاین جایگاه دهم در جهان و در شاخص رقابت پذیری شهرها جایگاه ۳۱ را کسب کرد.


سعودی با این دستاوردهای قابل توجه و قرار گرفتن در رتبه پیشرفته در میان کشورهای گروه ۲۰ موفق شد بسیاری از اقتصادهای صنعتی بزرگ را پشت سر بگذارد. این بیانگر نقش کلیدی سعودی در گروه کشورهای صنعتی جهان است. سعودی در شاخص توسعه طرح های الکترونیک در کشورهای گروه ۲۰ به عنوان برترین کشور شناخته می شود.


ـ تلاش هدفمند


تلاش هدفمند دولت سعودی باعث شد تا این کشور بتواند به مراتب درخشان در شاخص دولت الکترونیک سازمان ملل دست پیدا کند و از بسیاری کشورهای پیشرفته پیشی گرفته و در صدر گروه ۲۰ قرار بگیرد. دولت سعودی اقدامات گسترده و قابل ملاحظه ای در چند سال اخیر انجام داده که منجر به برقراری محیط دیجیتالی مستحکم و مدرن شده است.- زیرساختار

یکی از اقدامات دولت سعودی در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ در زمینه پیشرفت و توسعه دولت الکترونیک بوده است. دولت برنامه های متعددی برای کسب جایگاه برتر در جهان راه اندازی کرده است. ۱۵ میلیارد دلار در زمینه خدمات آنلاین و دیجیتالیزه شدن در چند سال گذشته سرمایه گذاری شده که نتیجه آن ارتقای جایگاه بین المللی و کسب مقام برتر در شاخص های جهانی بوده است.


بنابراین، ارتقای ۴۰ رتبه ای در شاخص زیر ساختارهای مخابراتی و الکترونیک در توسعه دولت الکترونیک ادامه موفقیت های پیشین و ارتقای ۱۶ پله ای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات سعودی در گزارش رقابت پذیری بین المللی است.


 


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای