ارتقای جایگاه ریاض و کسب مزیت رقابتی برای ریاست سازمان تجارت جهانی

ارتقای جایگاه ریاض و کسب مزیت رقابتی برای ریاست سازمان تجارت جهانی

شایستگی سعودی برای تصدی ریاست سازمان اثبات شده است
دوشنبه, 13 ژوئيه, 2020 - 14:00
تصدی به حق ریاست گروه ۲۰ از سوی سعودی باعث استحکام موقعیت نامزد این کشور برای ریاست سازمان تجارت جهانی می شود (الشرق الاوسط)
ریاض: الشرق الاوسط

کارشناسان و مسئولان سعودی می گویند شایستگی نامزد این کشور برای تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی با توجه به نقش و حمایت گسترده سعودی از موسسات بین المللی و ارتقای جایگاه کشور در شاخص های ارزیابی بین المللی محرز شده است.


دکتر فواز العلمی کارشناس تجارت بین الملل (مذاکره کننده ارشد سعودی در مذاکرات عضویت در سازمان تجارت جهانی در ۲۰۰۵) گفت «سعودی به رتبه های پیشرفته ای در شاخص های بین المللی دست یافته و به همین دلیل مزایای رقابتی کسب می کند و شایسته تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی است».


او افزود «معرفی محمد التویجری برای تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی نشانگر نقش سعودی در تقویت تجارت بین المللی است».


العلمی توضیح داد «نسبت تجارت خارجی به تولید داخلی در سعودی بیش از ۷۰ درصد بوده و این بیشتر از بقیه کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی است».


العلمی روز یکشنبه (۱۲ ژوئیه) در گفتگو با خبرگزاری سعودی خاطر نشان کرد «سعودی در شرایطی فردی برای ریاست سازمان تجارت جهانی معرفی کرده که خادم حرمین شریفین پیش از نشست فوق العاده و مجازی گروه ۲۰ بر لزوم بازگشت هر چه سریع تر انتقال کالا و خدمات به روال عادی تاکید کرد. این اظهارات پیامی است برای لزوم اعتماد دوباره به اقتصاد جهان و کمک به کشورهای کمتر توسعه یافته برای دست یابی به اهداف توسعه».


او افزود «در سند ۲۰۳۰ سعودی لزوم استفاده حداکثری از مزایای رقابتی سعودی مورد تاکید قرار گرفته و به موقعیت ویژه جغرافیایی در میان سه قاره جهان و تسلط بر شلوغ ترین گذرگاه های آبی جهان و عبور ۱۳ درصد تجارت بین المللی و ۳۰ درصد نفت جهان از کشور اشاره شده است. بنابراین، سعودی با معرفی فردی از این کشور برای ریاست سازمان تجارت جهانی به دنبال تقویت همکاری گسترده و تثبیت و افزایش همکاری های استراتژیک با کشورهای جهان است. هدف از این کار افزایش منافع اقتصادی ناشی از داد و ستد بین المللی است».


العلمی توضیح داد «معرفی محمد التویجری برای ریاست سازمان تجارت جهانی تاکیدی است بر اینکه دولت اهداف خود را دنبال می کند و برای رسیدن به این اهداف تلاش های زیادی انجام شده که نمونه آن را در جایگاه های برتر و درخشان سعودی در جهان می بینیم. سعودی در گزارش شاخص رقابت پذیری جهانی امسال جایگاه ۲۴ و در گروه ۲۰ رتبه ۸ را کسب کرده و این نتایج درخشانی به شمار می رود. این گزارش ها همزمان شده با بیانیه وزارت سرمایه گذاری سعودی که گفت امسال موفق به جذب سرمایه گذاری های خارجی بیشتری شده و در سه ماه نخست سال جاری ۳۴۸ مجوز سرمایه گذاری جدید صادر کرده است. این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل رشد ۱۹ درصدی دارد».


العلمی گفت «سعودی در گزارش کسب و کار ۲۰۲۰ بانک جهانی که اوایل سال جاری منتشر شد به عنوان برترین کشور در ۱۹۰ کشور جهان در زمینه انجام اصلاحات برای بهبود کسب و کار شناخته شده است. سعودی در شاخص کسب و کار با رشد ۳۰ پله ای نسبت به سال گذشته در رتبه ۶۲ قرار گرفته است. ارتقای جایگاه در شاخص های بین المللی باعث می شود تا نامزد سعودی برای تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی به حق شایستگی ریاست آن را داشته باشد».


از سوی دیگر، دکتر محمد الجاسر مشاور دبیر خانه شورای وزیران سعودی گفت «سعودی نقش قابل ملاحظه ای در حمایت از همکاری بین المللی و موسسات جهانی مثل صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و گروه ۲۰ دارد».


او به خبرگزاری سعودی گفت «محمد التویجری به حق شایسته ریاست سازمان تجارت جهانی است چون دولت سعودی نقش پر رنگی در حمایت از همکاری بین المللی و کمک به موسسات بین المللی دارد».


الجاسر توضیح داد «سعودی به تجارت آزادانه بین المللی باور دارد و ارتباط گسترده ای با کلیه کشورها دارد. دولت سعودی از اعتبار ویژه و دیدگاه بیطرفانه برخوردار بوده و نامزد این کشور برای ریاست سازمان تجارت جهانی می تواند از حمایت به حق بین المللی برخوردار شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای