رئیس آرامکو: تقاضا برای نفت در حال بهبودی است

رئیس آرامکو: تقاضا برای نفت در حال بهبودی است

اعلام راه‌اندازی مجتمع صنایع دیجیتال در شهرک انرژی ملک سلمان
سه شنبه, 14 ژوئيه, 2020 - 06:45
دمام: ایمان الخطاف

امین الناصر رئیس و مدیرعامل سعودی آرامکو اعلام کرد که تقاضای نفت به سمت بهبود پیش می‌رود، در عین حال او اذعان کرد که صنعت نفت، با کاهش تقاضای جهانی در بخش اول سه‌ماهه دوم در حدود ۲۵ میلیون بشکه نفت، با یکی از دشوارترین چالش‌های تاریخ خود روبرو بوده‌است، اما اکنون هر روز بهتر از دیروز است.

باوجود تاکیدش بر اینکه شرکت‌های نفتی در نتیجه عرضه و تقاضا شرایط سختی را پشت سر می‌گذارند، الناصر گفت: آرامکو در مدت ۲۰ روز در بحران توانسته تولید خود را به ۱۲ میلیون بشکه برساند، این گواه آمادگی بالا و توانایی پرداخت بدهی این شرکت که امکان تحمل وضعیت فعلی را فراهم کرد.

الناصر در جلسه مجازی بررسی چالش‌های ناشی از بحران کرونا در بخش‌های تجاری که روز گذشته توسط اتاق بازرگانی الشرقیه برگزار شد، گفت: «خوشبختانه بدترین بیماری همه گیر پشت ما قرار گرفته‌است؛ همه‌گیری ای که باعث کندشدن تکاپوی اقتصادی شده و گاهی اوقات نیز آن را متوقف کرده‌است. در همین راستا، انقباض ۴٫۹ درصدی تولید ناخالص داخلی جهانی پیش‌بینی می‌شود».

الناصر افزود: بسیاری از بخش‌ها تحت تأثیر قرار گرفته‌اند و کشورها و شرکت‌ها عمداً برخی پروژه‌ها را به تعویق انداخته یا به حالت تعلیق درآورده اند و تصمیمات نهایی را در رابطه با برخی سرمایه‌گذاری‌ها به تأخیر می‌اندازند.

الناصر در مورد تأثیرپذیری بخش ساخت و ساز در چندین پروژه بزرگ از جمله پروژه‌های نفتی، گاز و مواد شیمیایی گفت: «ما در چند هفته گذشته شاهد کاهش چشمگیر در سراسر جهان بوده‌ایم و در آرامکو همواره تلاش می‌کنیم که موضع مان براساس مسئولیت‌هایمان باشد که تجارت و اهداف استراتژیک و مسئولیت‌های ملی را متعادل می‌کند، همچنین برای حمایت و پشتیبانی از شرکت‌های محلی تلاش می‌کنیم».

الناصر تأکید کرد که آرامکو در این بحران در معرض چالش‌های بزرگی قرار گرفته‌است، اما آمادگی آن زیاد است.

وی با به عوامل مختلفی که به این امر کمک کرده‌اند از جمله برنامه مدیریت ریسک شرکت اشاره کرد و گفت که قبلاً اپیدمی‌ها به عنوان خطرات فرعی برای شرکت هستند که اکنون «همه‌گیری ها» به عنوان یکی از اصلی‌ترین خطرات شرکت قرار گرفته‌است.

الناصر در ادامه شهرک انرژی ملک سلمان و مجتمع صنایع دریایی ملک سلمان را از پروژه‌های مهم محوری برای آرامکو و به‌طور کلی برای سعودی توصیف کرد و افزود: در حدود ۶۰ درصد کار شهرک انرژی ملک سلطان به اتمام رسیده‌است و پیش‌بینی می‌شود که مراحل اولیه شهرک در سال آینده به اتمام برسد.

به گفته رئیس آرامکو، هم‌اکنون حجم سرمایه‌گذاری در سطح این شهرک حدود ۳٫۵ میلیارد دلار برآورد شده‌است.

وی اضافه کرد: بازدهی این شهرک برای اقتصاد ملی حدود ۶ میلیارد دلار است و تعداد مشاغل هدفمند در آن طی ۱۵ سال آینده تا ۱۰۰ هزار شغل است.

او دربارهٔ مجتمع صنایع و خدمات دریایی ملک سلمان اظهار کرد: میزان سرمایه‌گذاری در این مجتمع حدود ۵ میلیارد دلار تخمین زده شده‌است و نسبت پیشرفت آن بیش از ۴۰ درصد است و قرار است این مجموعه در سال ۲۰۲۲ تکمیل شود.

از سوی دیگر، احمد السعدی معاون ارشد رئیس اجرایی خدمات فنی در آرامکو با اعلام اینکه این شرکت در حال ایجاد مجتمع صنایع دیجیتال و غیر فلزی در شهرک انرژی ملک سلمان است، گفت: «این به خودی خود باعث جذب شرکت‌های بزرگ در منطقه می‌شود و راه را برای مؤسسات متوسط و کوچک برای خدمت و پشتیبانی از این صنایع باز می‌کند».

بازرگانان شرکت کننده در این نشست سؤالات خود را در مورد وضعیت پیمانکاران در شرایط فعلی مطرح کردند که رئیس آرامکو تأکید کرد که «این بیماری همه گیر تأثیر زیادی بر قدرتمندترین شرکت‌های جهان گذاشته‌است، شرایط اگرچه در حال بهبود است، اما با آنچه در سال ۲۰۱۹ بود متفاوت است».

وی اظهار کرد: آرامکو بررسی جامع پروژه‌ها و نامه‌های پیمانکاران را انجام داده و قصد دارد برخی اقدامات تشویقی را به ریاست وزارت نیرو انجام دهد و کار بر روی این اقدامات از ابتدای مارس گذشته تا پایان نوامبر آغاز شده‌است.

او تأکید کرد که این اقدام تأثیر عمده ای بر بخش‌های مختلف شرکت‌هایی دارد که تحت تأثیر شرایط فعلی قرار گرفته‌اند.

او با اشاره به موفقیت برنامه اکتفاء (ویژه افزایش ارزش افزوده کلی بخش عرضه در پادشاهی عربی سعودی) در طول این همه‌گیری گفت این برنامه به دنبال افزایش محتوای محلی با بومی سازی کالاها و خدمات و تحقق آن در شرکت به نسبت ۷۰ درصد است.

 او توضیح داد که این برنامه که از پنج سال پیش شروع شده‌است امروز به میزان ۶۵ درصد محقق شده‌است.

در همین حال، رویترز روز گذشته گزارش داد که آرامکو قصد دارد نتایج اقدامات خود را در سه‌ماهه دوم سال جاری، نهم آگوست، قبل از شروع معاملات در بورس تداول اعلام کند.

این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد که نتایج سه‌ماهه دوم در ۱۰ آگوست ساعت ۱۵:۳۰ به وقت محلی (۱۲:۳۰ به وقت گرینویچ) را به صورت اینترنتی پخش می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای