اعدام‌های فله‌ای در ایران

اعدام‌های فله‌ای در ایران

از معترضان تا متهم به جاسوسی و فعالان کرد
چهارشنبه, 15 ژوئيه, 2020 - 12:30
تهران: الشرق الاوسط

ایران روز گذشته از اجرای حکم اعدام یا تأیید آن در ۳ پرونده جداگانه شامل ۳ تن در اعتراضات سال گذشته، دو تن از فعالان کرد متهم به بمب‌گذاری و یک فرد محکوم به «جاسوسی برای سرویس اطلاعات آمریکا» خبرداد.

دادگاهی در ایران روز گذشته حکم اعدام ۳ نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات خونین سال ۹۸ در اعتراض به افزایش قیمت بنزین را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری میزان، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه‌شنبه با اعلام خبر تأیید حکم اعدام سه نفر از معترضان تظاهرات سراسری آبان ۹۸ در دیوان عالی این کشور گفت که این حکم برای اجرا به دادسرا رفته‌است.

وی بدون اشاره به نام این سه نفر گفته‌است: «آنها در صحنه اغتشاشات دستگیر نشدند. دو نفر از آنها در صحنه دزدی مسلحانه دستگیر شدند».

روزنامه شرق در این باره نوشته‌است: امیرحسین مرادی و محمد رجبی ۲۶ ساله‌اند. سعید تمجیدی ۲۸ ساله و دانشجوست.

در حالی که ایران تا ماه پس از اعتراضات آبان ماه دربارهٔ جانباختگان اظهارنظر نکرد و هرگونه گزارش خارجی در این باره را «اکاذیب» توصیف کرده بود، یک نماینده مجلس این کشور ماه گذشته گفته بود: در حوادث آبان ۲۳۰ معترض کشته و ۲ هزار نفر مجروح شدند.

در این میان ایران عوامل حمله به رژه که منجر به کشته شدن ۱۲ نفر در ۱۰ سال پیش شده را اعدام کرد. دادگستری استان آذربایجان ایران از اجرایی شدن حکم اعدام دو تن از «عوامل اصلی» بمب‌گذاری سال ۲۰۱۰ میلادی در شهرستان مهاباد، خبر داد.

خبرگزاری قوه قضائیه ایران، بدون اشاره به نام افراد این دو نفر را «عوامل گروهک‌های تروریستی وابسته به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه» توصیف کرد.

در زمان حمله، مقامات ایرانی «عناصر ضدانقلاب» در منطقه را به دست داشتن در این حمله متهم کردند، منطقه ای که مرتباً شاهد درگیری مسلحانه بین نیروهای ایرانی و گروه‌های مسلح کرد است.

پرونده سوم اما به یک کارمند سابق هوافضای وزارت دفاع ایران مربوط می‌شود. غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران در این باره اعلام کرد که رضا عسگری کارمند بازنشسته هوافضای وزارت دفاع ایران به اتهام «فروش اطلاعات» برنامه موشکی ایران اعدام شد.

اسماعیلی همچنین گفته‌است که «این شخص در سال‌های پایانی خدمت و بعد از بازنشستگی به سرویس سیا وصل شده و به جهت آشنایی با فعالیت‌های موشکی ایران، برخی از اطلاعات برنامه موشکی ایران را به سازمان سیا فروخته بود».

سخنگوی قوه قضاییه ایران همچنین حکم اعدام صادر شده برای محمود موسوی مجد به اتهام «همکاری با سرویس‌های اطلاعاتی سیا و موساد» را جزو احکام قطعی لازم الاجرا اعلام کرد.

به گزارش رویترز، ایران سال گذشته اعلام کرد که ۱۷ جاسوس را دستگیر کرده‌است که گفته‌است برای واشینگتن کار می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای