«سفر قریب‌الوقوع» الکاظمی به سعودی

«سفر قریب‌الوقوع» الکاظمی به سعودی

برای توافق جهت فعال کردن یادداشت‌های تفاهم و تفاهم نامه‌های دو جانبه
چهارشنبه, 15 ژوئيه, 2020 - 12:45
مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق
ریاض: عبدالهادی حبتور - بغداد: الشرق الاوسط

دولت عراق با طرف سعودی توافق کرد تا مجدداً یادداشت‌های تفاهم و توافق‌های دو جانبه که پیش از این بین دو کشور امضا شده بود را فعال کند. این در حالی بود که قحطان الجنابی سفیر عراق در سعودی، از سفر «قریب‌الوقوع» مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق به سعودی خبرداد.

الجنابی در گفتگو با «الشرق الاوسط» اعلام کرد: «قطعاً نخست‌وزیر مصطفی الکاظمی دوست دارد به سعودی سفر کند و این کشور از نخستین کشورهایی خواهد بود که در صدر فهرست سفرهای خارجی الکاظمی قرار دارد».

 این سفیر در مورد تاریخ دقیق سفر الکاظمی اظهار نظر نکرد اما گفت: «ان شاء الله این سفر خیلی زود انجام خواهد شد.»

سفیر عراق با اشاره به منافع مشترک، پیوند جغرافیایی، تاریخی و قبیله ای بین دو کشور گفت: روابط عراق و سعودی به عنوان دو کشور همسایه عرب و مسلمانان «به‌طور طبیعی روابط نزدیکی هستند».

وی ادامه داد: «روابط دو کشور متمایز و برجسته خواهد بود زیرا این روابط به منافع هر دو طرف کمک می‌کند و دولت عراق و رهبری پادشاهی سعودی در تلاشند تا این روابط را ارتقا بخشند و آن را به سطح بسیار مطلوب تبدیل کنند؛ ما خوش بین هستیم. دو کشور و دو ملت برادر و خانواده هستند».

الجنابی افزود: ما در حال تقویت روابط دو جانبه و توسعه آنها و فعال سازی تفاهم نامه‌هایی هستیم که توسط دولت قبلی به امضا رسیده‌است از جمله افتتاح بندر عرعر، افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور، تسهیل سفر و حمل و نقل و فعال سازی مسائل فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، سرمایه‌گذاری، کشاورزی و انرژی.

وی ادامه داد: «در پرونده‌های بسیاری به زودی شاهد یک تحول اساسی در همه زمینه‌ها خواهیم بود».

الجنابی در مورد بندر عرعر و تاریخ بازگشایی آن گفت: «زمان مشخصی برای افتتاح این بندر مشخص نشده‌است، اما قصد این است که به زودی افتتاح شود. دو کشور مایل هستند و شکی نیست که همه‌گیری کرونا موضوع را به تأخیر انداخته‌است. اما اکنون با همزیستی با کرونا و بازگشت محتاطانه زندگی به حالت عادی، باید در افتتاح بنادر از جمله بندر عرعر به عنوان یک شریان بزرگ و تنها خروجی حال حاضر که عراق را به سعودی متصل می‌کند، اقدام کنیم. امیدواریم در آینده بندرهای دیگری نیز افتتاح شوند».

سفیر عراق در ریاض همچنین اعلام کرد که مقامات عراقی دربارهٔ شهرک ورزشی و موقعیت آن تصمیم‌گیری کرده‌اند و این برنامه‌ها به زودی به طرف سعودی ارسال می‌شود.

 وی گفت: «پروژه شهرک ورزشی به محل استقرار آن مربوط است و اکنون مقامات عراق مسئله را حل کرده‌اند. این مکان انتخاب شد و خیلی زود نقشه‌ها و همه چیز مربوط به این پروژه به برادران سعودی ارائه می‌شود».

عبدالامیر علاوی وزیر دارایی عراق روز گذشته در بیانیه ای گفته بود که «همکاری بین عراق و پادشاهی عربی سعودی در همه زمینه‌ها، از جمله بازگشایی درهای سرمایه‌گذاری و فعال کردن توافق‌های دو جانبه امضا شده مربوط به نفت، انرژی، صنعت، کشاورزی و مبادلات تجاری ادامه دارد».

از سوی دیگر، حمید الغزی دبیرکل شورای وزیران عراق، «اولویت‌های پیشنهادی برای کار شورا پس از تشکیل آن توسط نخست‌وزیر» را مورد بررسی قرار داد و بر «لزوم پیگیری کمیته‌های فرعی تشکیل شده در وزارتخانه‌های ذیربط برای اجرای توافق‌های امضا شده» تأکید کرد.

وی اضافه کرد که طرف سعودی برای فعال کردن توافق‌های دوجانبه «پس از آنکه اقدامات بزرگی انجام شده» تأکید کرد.

دبیرکل شورای وزیران عراق با اشاره به تأسیس شهرک ورزشی اختصاص داده شده از سوی سعودی، از وزارتخانه‌های جوانان، ورزش، برنامه‌ریزی، آموزش عالی و تحقیقات علمی خواستار تسریع در تکمیل توصیه‌های کمیته فنی تشکیل شده ، انتخاب مکان مناسب برای تأسیس این شهرک به منظور آماده‌سازی برای ابلاغ طرف سعودی جهت شروع تأسیس آن شد.

 این شورا همچنین دربارهٔ «سازوکارهای افتتاح مرز عرعر که طرف سعودی آن را بازسازی کرده و روند مبادلات تجاری بین دو کشور را آغاز کرده‌است»، گفتگو کرد.

در همین ارتباط، یحیی المحمدی عضو پارلمان عراق از استان الانبار، در رابطه با اهمیت فعال کردن توافق‌نامه‌ها بین عراق و سعودی به الشرق الاوسط گفت که «توسعه روابط بین کشورهای همسایه و عراق، به ویژه کشورهای عربی و در راس آنها سعودی بسیار مهم و گامی مثبت در جهت درست است».

وی افزود: «هرگونه تلاش یا کوششی برای توسعه روابط از هر جهت مهم است و می‌تواند برای هر دو طرف منافع قابل توجهی داشته باشد».

المحمدی گفت که بازگشایی گذرگاه مرزی عرعر «گامی بزرگ» خواهد بود زیرا یک شریان اقتصادی محسوب می‌شود و مستقیماً بر وضعیت اقتصادی عراق به‌طور کلی و به ویژه در استان الانبار به عنوان یک استان مرزی با پادشاهی سعودی منعکس خواهد شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای