بازار سهام سعودی با ابزارهای مشتقه و قراردادهای آتی در حال گسترش است

بازار سهام سعودی با ابزارهای مشتقه و قراردادهای آتی در حال گسترش است

مدیر تداول به «الشرق الاوسط»: محصولات جدید باعث جذب سرمایه گذاران خارجی می‌شود
چهارشنبه, 15 ژوئيه, 2020 - 07:15
بازار سهام سعودی با ارائه محصولات و خدمات سرمایه‌گذاری مالی به سرعت در حال توسعه است (الشرق الاوسط)
دمام: مساعد الزیانی

بازار بورس سعودی «تداول» در اقدامی به منظور فراهم آوردن فرصت‌های جدید برای سرمایه گذاران و یافتن ابزارهای محافظتی جهت کمک به مدیریت ریسک، ۳۰ اوت را به عنوان زمان راه اندازی بازار مشتقات معامله شده تعیین کرده‌است.

طبق گزارش بازار بورس سعودی، اولین کالایی که به بازار عرضه می‌شود، قراردادهای آتی برای شاخص‌ها تحت عنوان «قراردادهای آتی سعودی ۳۰» است و اصلی‌ترین دارایی این قراردادها شاخص (MSCI تداول ۳۰ (یا MT30)) خواهد بود که بین تداول و MSCI مشترک است.

«تداول» روز گذشته اعلام کرد که راه اندازی بازار مشتقات مالی با هدف گسترش فرصت‌های ورود به بازار سعودی، که از نظر اندازه و نقدینگی یکی از بزرگترین بازارهای جهان است، در حالی که «تداول» به دنبال ارائه محصولات مشتقه مالی بیشتری مانند قراردادهای آتی برای معاملات فردی و قراردادهای شاخص برای سهام فردی است.

خالد الحصان مدیر اجرایی تداول گفت: «بازار مالی سعودی نه تنها به بزرگترین بازار در منطقه تبدیل شده‌است، بلکه شاهد یک پیشرفت سریع است که از نظر محصولات و خدمات ارائه شده از رشد بیشتر بازارهای اقتصادی پیشی می‌گیرد. راه‌اندازی بازار مشتقات، گواهی است بر عمق تعهد ما در تداول برای ارائه محصولات، خدمات متنوع و نوآورانه که پاسخگوی نیازهای مختلف باشد».

الحصان افزود: «راه اندازی بازار مشتقات مالی در سعودی گامی مهم در جهت ارائه محصولات پیشرفته در بازار و ایجاد یک فضای جذاب برای سرمایه‌گذاری برای معامله گران داخلی و بین‌المللی به‌طور یکسان است و این یکی از ابتکارات برنامه توسعه بخش مالی در قالب چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی است».

بازار سهام سعودی «تداول»، در حال حاضر تنها نهاد مجاز به فعالیت به عنوان بورس اوراق بهادار در پادشاهی، که به درج فهرست اوراق بهادار برای شرکت‌های سهامی عام می‌پردازد.

پس از درج سهام سعودی آرامکو که بزرگترین عرضه در طول تاریخ محسوب می‌شود، بازار مالی سعودی در بین ۶۷ بازار مالی در فدراسیون بین‌المللی بورس اوراق بهادار به جایگاه نهم صعود کرد که بزرگترین بازار در کشورهای شورای همکاری خلیج و منطقه خاورمیانه شمرده می‌شود، همچنین بازار مالی سعودی، سومین بازار بزرگ مالی در میان همتایان خود در بازارهای نوظهور است.

مدیر اجرایی تداول در مصاحبه با الشرق الاوسط، با بیان اینکه این محصول جدید جذابیت جدیدی را برای سرمایه گذاران در داخل و خارج از کشور ایجاد می‌کند، اضافه کرد: این مرحله یک ابزار جذاب مهم برای جذب سرمایه‌گذاری به بازار سعودی است. وی توضیح داد از آنجایی که بازار سعودی بزرگترین منطقه است، آغاز عرضه محصولات اضافی برای جذب سرمایه‌گذاری بسیار مهم و ضروری است.

علاوه بر این، مرکز تسویه وجوه اوراق بهادار «مقاصه» اعلام کرد که تاریخ شروع کار آن در پایان ماه آگوست خواهد بود که پس از اعلام تأسیس این شرکت در سال ۲۰۱۸ و اعلام مجوز برای انجام امور تجاری خود در بورس سهام سعودی در اوایل سال جاری، صورت می‌گیرد.

«مقاصه» گفته‌است که به دنبال پشتیبانی از توسعه بازار مالی سعودی، بهبود زیرساخت‌ها برای فعالیت‌های پس از معامله، کمک به کاهش خطرات طرف مقابل و افزایش کارایی عملیاتی است، همچنین به دنبال پشتیبانی از توسعه در افزودن محصولات و خدمات جدید است.

این مرکز اضافه کرد که در چارچوب ابتکارات برنامه توسعه بخش مالی تحت چشم‌انداز ۲۰۳۰ و به عنوان یکی از ارکان بازار مشتقات در تداول عمل می‌کند.

طبق گفته این مرکز، تسویه بازار در چند مرحله انجام می‌شود و با تسویه بازار مشتقات مالی معامله شده در معاملات آتی تداول براساس شاخص MT30 در اواخر مردادماه به عنوان مرحله اول و تسویه سایر بازارها در مراحل بعدی آغاز می‌شود.

وائل الهزانی مدیر اجرایی «مقاصه» می‌گوید: «فعال سازی مرکز مقاصه به عنوان یکی از ابتکارات و ستون‌های برنامه توسعه بخش مالی - در چشم‌انداز ۲۰۳۰ - تشکیل بازار پیشرفته مالی است. ما اطمینان داریم که مقاصه با اتخاذ شیوه‌های پیشرفته مدیریت ریسک و اعمال شفافیت در رویه‌ها، به تقویت زیرساخت‌های بازار فعلی کمک خواهد کرد».

به گفته الهزانی، سیستم بازار مالی - که اخیراً اصلاح شده‌است - به تنظیم مراکز ترخیص اوراق بهادار و ضوابط و رویه‌های مرکز مقاصه در ساماندهی فعالیت‌های مرکز و فعال کردن نقش و تعهدات آن در زیرساخت‌های بازار مالی کمک خواهد کرد.

الهزانی در مصاحبه با الشرق الاوسط افزود: تحولات بازار مالی در چند مرحله خواهد بود؛ مرحله اول راه اندازی بازار مشتقات و فعال سازی نقش «مقاصه» برای تسویه قراردادهای آتی است که در ماه اوت خواهد بود و مرحله دوم فعال سازی «مقاصه» در بورس و بازار اوراق قرضه و بهبودهای کلی آنها در سیستم معاملاتی، تسویه حساب و ترخیص کالا در بازار بورس، اوراق قرضه و صندوق‌هایی که در سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

مدیر اجرایی «مقاصه» با بیان اینکه پیشرفت‌های مستمر در بازارهای «مقاصه»، «ایداع» و «تداول» وجود دارد، اضافه کرد: مرحله سوم تکمیل سیستم بازار مشتقات و همه محصولات مرتبط با آن یعنی قراردادهای گزینشی است که در پایان سال ۲۰۲۱ و آغاز سال ۲۰۲۲ خواهد بود.

اداره بازار سرمایه و «تداول» اخیراً شرکت‌ها از جمله شرکت‌های کوچک و متوسط را به کارآمدی و تطابق با الزامات بهره‌مندی از بورس سهام سعودی فراخواند و تأکید کرد که این امر فرصتی برای تأمین اعتبار، توسعه و حاکمیت عالی است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای