صندوق بین المللی پول: شیوع کرونا وارد فاز تازه ای شده و جهان بر آن غلبه نکرده است

صندوق بین المللی پول: شیوع کرونا وارد فاز تازه ای شده و جهان بر آن غلبه نکرده است

پنجشنبه, 16 ژوئيه, 2020 - 19:45
کریستالینا جیورجیوا رییس صندوق بین المللی پول (فرانس پرس)

کریستالینا جیورجیوا رییس صندوق بین المللی پول روز پنجشنبه (۱۶ ژوئیه) گفت «بحران ناشی از پاندومی کوید ۱۹ وارد فاز تازه ای شده و مستلزم فراهم کردن «رونق پایدار و عادلانه» است.


او هشدار داد که کشورهای جهان هنوز بر بحران کرونا غلبه نکرده اند. 


جیورجیوا در مقاله ای که چند روز پیش از نشست مجازی گروه ۲۰ در وبلاگی منتشر شده از چندین اولویت یاد کرد و گفت «رعایت پروتکل های بهداشتی و توجه به فاصله گذاری اجتماعی و خرج کردن اموال عمومی برای حمایت از اقتصاد در اولویت هستند».


به گزارش فرانس پرس اولویت دیگر به نظر جیورجیوا لزوم استفاده از «فرصتی است که فقط یک بار در صد سال پیش می آید». او از فرصت باز تشکیل دنیای «برابرتر و پایدارتر و هوشمندتر و مقاوم تر و دوستدار محیط زیست» صحبت کرد. 


به رغم برخی شواهد مبنی بر بهتر شدن اوضاع جیورجیوا گفت «هنوز بر این بحران غلبه نکرده ایم. موج دوباره شیوع بیماری در جهان ممکن است تعطیلی و نابسامانی فعالیت های اقتصادی را در پی داشته باشد».


او به «آسیب های دیگری مثل نابسامانی قیمت مواد خام و افزایش سیاست حمایتی و ناآرامی های سیاسی» اشاره کرد.


جیورجیوا همچنین «پیشرفت چشمگیر و سرنوشت ساز در زمینه ایجاد واکسن و درمان مناسب» را یادآور شد و گفت «این ممکن است منجر به افزایش اعتماد و محرک فعالیت های اقتصادی شود».


این کارشناس اقتصادی بر این باور است که «گزینه های جایگزین مطرح شده بیانگر سطح بسیار بالای عدم قطعیت و تردید کنونی است».


صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده اقتصاد جهان در ۲۰۲۰ حدود ۴.۹ درصد کوچک تر می شود. این برآورد بدتر از پیش بینی قبلی همین سازمان درباره رشد اقتصادی منفی ۳ درصدی جهان است که در ماه آوریل (اوج شیوع کرونا) منتشر شد. 


صندوق بین المللی پول در گزارش قبلی گفته بود که کرونا بدترین بحران جهانی از رکود بزرگ جهان در دهه ۳۰ میلادی است.


صندوق بین المللی پول ۲۴ ژوئن گفت «بحران کنونی مثل بحران های سابق نیست و خیلی بدتر از پیش بینی ها از آب درآمد. از این رو، رونق دوباره کندتر از آنچه انتظار می رفت خواهد بود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای