تجربه و اعتماد سازی؛ اهرم دو نامزد ریاست سازمان تجارت جهانی

تجربه و اعتماد سازی؛ اهرم دو نامزد ریاست سازمان تجارت جهانی

ملاقات التویجری با هیات های کشورهای عربی و آمریکای لاتین و کارائیب
جمعه, 17 ژوئيه, 2020 - 14:30
نامزد اهل کره جنوبی برای تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی پنجشنبه وارد مقر سازمان شد (فرانس پرس)
دمام: مساعد الزیانی

محمد التویجری نامزد سعودی برای تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی روز جمعه (۱۷ ژوئیه) برنامه خود را اعلام می کند. در حالیکه این روزها بحث ناکارآمدی و همگام نبودن سازمان تجارت جهانی با تحولات تجارت بین الملل بالا گرفته دو نامزد دیگر روز پنجشنبه (۱۶ ژوئیه) با ۱۶۴ عضو سازمان درباره برنامه های خود گفتگو کردند. 


برنامه های تئودور اولیانووسکی کاندیدای اهل مولداوی و یو مینونگ-هی وزیر تجارت کره جنوبی بر دو محور اصلی اصلاحات ساز و کار فعالیت سازمان و اعتمادسازی مبتنی است. این دو بر این باورند که بازسازی سازمان تجارت جهانی باید به گونه ای باشد که پا به پای نیازمندی های تجارت جهانی در قرن بیست و یکم حرکت کند. دو نامزد تصدی ریاست سازمان در برنامه هایشان به تجربه طولانی گفتگو و مذاکره در این نهاد از طریق مناصبی که داشتند استناد کردند.


روبرتو آزودوی برزیلی و رییس سازمان تجارت جهانی در نیمه ماه مه اعلام کرد که به دلایل شخصی زودتر از موعد و در اواخر ماه اوت و یکسال قبل از پایان دوره دوم از ریاست سازمان تجارت کناره گیری می کند. یکی از معاونان آزودو رییس موقت خواهد شد تا تکلیف جانشین او مشخص شود. هشت نفر (سه نفر از آفریقا و دو نفر از آسیا و دو نفر از اروپا و یک نفر از آمریکای لاتین) برای تصدی ریاست سازمان با هم رقابت می کنند. اسم رییس سازمان در ماه نوامبر اعلام می شود.


- برنامه اصلاحات نامزد مولداوی


تئودور اولیانووسکی شامگاه پنجشنبه (۱۶ ژوئیه) در نشست خبری ضمن اعلام برنامه خود برای اصلاح ساختار سازمان تجارت جهانی گفت «سازمان تجارت جهانی هیچ سنخیتی با جامعه جهانی کنونی ندارد. این سازمان باید اهمیت خود را نشان دهد و کار و تلاش بیشتری انجام دهد». 


او افزود برنامه اش برای انجام اصلاحات در این سازمان را تقدیم شورای عمومی آن کرده است.


اولیانووسکی خاطر نشان کرد «اصلاحات زیربنایی و اصلاح ساختارهای سه گانه سازمان نیازمند پیشرفت بیشتر است. این ساختارها نیازمند اصلاح فوری هستند. رییس بعدی سازمان باید فعال سازی دوباره سازمان تجارت جهانی را در اولویت قرار دهد که از طریق آن توان مذاکره اعضای سازمان افزایش یافته و تمام اعضا در این مذاکرات شرکت کنند».

این نامزد تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی افزود «اولویت دوم همان فعال سازی دوباره کارکرد رکن قضایی سازمان است. هیات های قضایی سازمان بر کارکرد مذاکره آن تاثیر گذار هستند. اولویت سوم که مهم ترین جنبه اصلاحات است تقویت اصول شفافیت و تقویت کارکرد نظارتی سازمان است».


اولیانووسکی یادآور شد که او با استناد به تجربه طولانی و مهارت های فنی نامزد تصدی ریاست سازمان شده و علاوه بر نمایندگی پیشین سازمان تجارت جهانی ریاست سابق وزارتخانه را هم در کارنامه خود دارد. او با تکیه بر تجارب سیاسی خود می تواند به سازمان کمک کند و نقش آفرین باشد.


اولیانووسکی از ژانویه ۲۰۱۸ تا ژوئن ۲۰۱۹ وزیر خارجه مولداوی بود و در مناصب دیپلماتیک دیگر از جمله سفیر مولداوی در سوئیس فعالیت کرده و ۱۵ سال سابقه کار دیپلماتیک دارد.


- دیوان عالی


از سوی دیگر، یو مینونگ-هی وزیر تجارت کره جنوبی هم برنامه خود را برای اصلاحات زیر بنایی سازمان تجارت جهانی اعلام کرد. در این برنامه ارتقای کارکرد سازمان در گفتگوها و حل اختلافات اشاره شده است. او گفت «این سازمان باید به عنوان یک دیوان عالی در مسائل و مشکلات تجارت بین المللی نقش آفرینی کند».


او شامگاه پنجشنبه در نشست خبری افزود «سازمان تجارت جهانی نیازمند یک تولد دوباره و تشکیل یک نهاد پیوسته تر و انعطاف پذیرتر و همگام تر با نیازمندی های عصر کنونی و کسب اعتماد جهانیان است».


نامزد کره جنوبی افزود که می تواند با استفاده از تجربه ۲۵ ساله اش در گفتگوهای تجاری تحول در سازمان تجارت جهانی را عملی کند. او گفت که به دلیل تجربه طولانی اش بهترین فرد برای ریاست سازمان است.


مینونگ تاکید کرد سازمان تجارت جهانی بر سر یک دو راهی مانده و از این رو نیازمند اصلاحات بیشتر و هم گامی و ارتباط بیشتر با نظام تجاری جهانی است.


او افزود برنامه ای که برای اصلاح سازمان در نظر گرفته مبتنی بر اعتمادسازی به این سازمان و ساز و کار آن و نظام تجاری در جهان است. 


او توضیح داد «سازمان تجارت جهانی باید انعطاف پذیرتر باشد و پا به پای تحولات حرکت کند. دنیا دستخوش تغییر شده و از این رو بازتنظیم تجارت جهانی ضروری به نظر می رسد».


 


نامزد سعودی

محمد التویجری که از سوی سعودی برای تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی نامزد شده در چند جلسه و نشست با مقام های این سازمان و کشورهای عضو و نهادهای منطقه ای وابسته به سازمان دیدار و گفتگو کرد. او برای ارائه درخواست کاندیداتوری اش به شورای عمومی سازمان به ژنو سفر کرده است.


التویجری با روبرتو آزودو رییس فعلی سازمان و گروه عربی متشکل از نمایندگان کشورهای عربی و گروه کشورهای ماده ۱۲ (۳۸ عضو دارد) و گروه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب (۳۳ عضو) دیدار کرد. نماینده دائمی سعودی در سازمان تجارت جهانی در این جلسات حضور داشت.


التویجری روز جمعه درخواست خود برای ریاست سازمان را تقدیم شورای عمومی سازمان کرد. او در نشست خبری شرکت می کند و به پرسش خبرنگاران درباره کاندیداتوری پاسخ می دهد. او در کنار ۷ نامزد دیگر وارد کارزار رقابت بر سر ریاست سازمان تجارت جهانی شد. نامزدهای دیگر اهل مصر و کنیا و نیجریه و بریتانیا و مکزیک و مولداوی و کره جنوبی هستند.


دولت سعودی در حالی محمد التویجری برای ریاست سازمان تجارت جهانی معرفی کرده که ساختار تجارت بین المللی در دوره کنونی دچار تغییر و تحول گسترده شده است. دولت سعودی همچنین با توجه به ریاست دوره کنونی گروه ۲۰ و حس مسئولیت پذیری این کار را انجام داده است. معرفی التویجری بیانگر تداوم تلاش های دولت سعودی برای رونق دوباره سازمان تجارت جهانی و تنظیم سند چشم انداز راهبردی برای کشورهای عضو گروه ۲۰ است تا بدین ترتیب نقش مهم این سازمان برای پیشبرد رشد اقتصادی و برقراری توسعه پایدار فعال شود.


عبد الحکیم الخالدی رییس اتاق بازرگانی الشرقیه گفت معرفی التویجری از سوی دولت سعودی برای تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی منجر به تقویت جایگاه و موقعیت جهانی کشور و نقش آفرینی هر چه بیشتر آن در اقتصاد جهانی می شود. این اقدام بیانگر تلاش های مستمر سعودی برای رونق گرفتن سازمان تجارت جهانی است. سعودی ریاست بسیاری از کمیته های اصلی سازمان را به عهده دارد و به خوبی نقش اصلی و حیاتی آن در ساختار اقتصاد جهانی را درک می کند.


الخالدی بر این باور است سازمان تجارت جهانی می تواند نقش کلیدی در تشکیل یک سیستم تجاری بین المللی بهتر داشته باشد. این سیستم جدید می تواند مبادلات بازرگانی بین کشورهای جهان را تقویت و چرخ رشد اقتصادی را بچرخاند و اهداف توسعه پایدار را محقق کند.


او خاطر نشان کرد «دولت سعودی همواره بر اهمیت و نقش موثر سازمان تجارت جهانی در اقتصاد جهان تاکید می کند».


الخالدی توضیح داد «معرفی التویجری با اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ در زمینه مشارکت نیروهای ملی در محافل بین المللی همسویی دارد».


او گفت «التویجری کارنامه درخشانی دارد و از تجربه طولانی سیاسی و اقتصادی و برنامه ریزی راهبردی برخوردار است. او شایستگی نامزدی تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی را دارد. او می تواند با توجه به سوابق و فعالیت های پیشین مشکلات و چالش های کنونی سازمان را بررسی و برای ایجاد راهکار تلاش کند. برخی از این مشکلات نیازمند راه حل فوری هستند؛ مثل مشکلاتی که به دلیل پاندومی کرونا به وجود آمده و تاثیر و عواقب زیانبار در تجارت بین المللی داشته است».


او تاکید کرد «سعودی از وزن اقتصادی و سیاسی در جهان برخوردار است. بنابراین التویجری بخت بالایی برای کسب ریاست سازمان دارد».


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای