«رژیم را سرنگون خواهیم کرد».. کنفرانس جهانی مجازی مخالفان ایران

«رژیم را سرنگون خواهیم کرد».. کنفرانس جهانی مجازی مخالفان ایران

شنبه, 18 ژوئيه, 2020 - 07:15
تظاهرات مخالفان رژیم در برلین با بنر «آزادی در ایران» (dpa)

اپوزیسیون ایران در خارج مورد حمایت شخصیت‌های سیاسی آمریکایی و اروپایی، در گردهمایی سالانه خود که به دلیل همه‌گیری (کووید ۱۹) از طریق اینترنت برگزار شد و هزاران نفر در آن شرکت کردند، مردم را به «قیام» برای «بازگرداندن ایران» و ایجاد «کشوری آزاد» در آن فراخواندند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این گردهمایی بی‌سابقه در اندازه و شکل برگزار آن، از طریق برنامه «زوم»، جایی که عکس‌هایی در یک سالن در سایت «اشرف ۳» در آلبانی گرفته شده‌است، جایی که صدها صفحه عکس‌های مختلفی از شرکت کنندگان مختلف جهان را منتقل می‌کردند.

برگزارکنندگان گفتند که ۳۰ هزار نقطه تماس از «حدود صد کشور» به‌طور زنده وصل شده‌است.

شرکت کنندگان در این گردهمایی مجازی یک به یک صحبت کردند تا حمایت خود را از «شورای ملی مقاومت ایران» گروه مخالف ممنوعه در ایران و تشکیل دهنده جبهه سیاسی مجاهدین خلق بزرگترین گروه مسلح مخالف ایران را اعلام کردند.

حدود ۲ هزار و ۸۰۰ عضو سازمان مجاهدین خلق در شهرک «اشرف ۳» آلبانی زندگی می‌کنند.

در این گردهمایی فیلم‌هایی از ده‌ها نفر که گمان می‌رود اعضای جنبش در داخل ایران هستند، پخش شد، آنها در حالی که چهره‌های خود را پنهان کرده‌اند، شعار می‌دادند.

مریم رجوی رئیس شورای ملی مقاومت ایران در سخنان مفصل خود از آلبانی گفت: «ما متعهد شده‌ایم که رژیم را سرنگون کرده و ایران را و همه حقوق از دست رفته ملت ایران را بازپس بگیریم».

وی افزود: «ما ایران آزاد خواهیم ساخت و در پی برقراری یک جمهوری دمکراتیک، غیرمذهبی و غیراتمی هستیم».

به گفته رجوی، «امروز همه چیز نشان می‌دهد که حکومت دیکتاتوری در حال سقوط است. قیام ۹۸ نشان داد یک نیروی سرنگون‌کننده در دل شهرهای ایران سربرداشته است».

وی افزود: این تظاهرات‌ها در پی تحریم‌ها و سیاست «فشار حداکثری» دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا انجام شده‌است.

این اعتراضات در ۱۵ نوامبر، بلافاصله پس از اعلام افزایش چشمگیر قیمت بنزین، در اوج بحران اقتصادی شکل گرفت و نزدیک به صد شهر را تحت تأثیر قرار داد.

واشنگتن می‌گوید سرکوب تظاهرات باعث کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ نفر شده‌است، در حالی که کارشناسان سازمان ملل دربارهٔ بیش از ۳۰۰ کشته صحبت کرده‌اند. تهران به نوبه خود گفته‌است فقط ۲۳۰ نفر کشته شده‌اند.

رجوی همچنین گفت که «حرف آخر این است که آخوندها هیچ راه‌حلی ندارند و تمامیت رژیم آن‌ها محکوم به فنا و سرنگونی است».

رجوی در ادامه گفت که شیوع شتابان بیماری کرونا تا امروز دست کم ۷۲هزار نفر از مردم ما را قربانی کرده‌است. او مدیریت مقامات ایران برای بحران را «فاجعه بار» توصیف کرد.

رودی جولیانی وکیل دونالد ترامپ و شهردار پیشین نیویورک در این گردهمایی با انتقاد از مسئولان ایران برای مدیریت همه گیر کرونا گفت: «رژیم اکنون در حال سقوط است». وی تأکید کرد که «تغییر رژیم در دسترس است. به بدبینان گوش نکنید».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای