وزیر انرژی سعودی: تمدید توافق اوپک پلاس تا ۲۰۲۲ ادامه دارد

وزیر انرژی سعودی: تمدید توافق اوپک پلاس تا ۲۰۲۲ ادامه دارد

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان: بازار نفت هنوز از تونل کرونا خارج نشده‌است
جمعه, 17 ژوئيه, 2020 - 07:00
ریاض: الشرق الاوسط

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی، از ویژگی‌های جدیدی در افق همکاری مشترک سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و کشورهای تولیدکننده خارج از این سازمان برای ادامه تمدید توافق اوپک پلاس تا سال ۲۰۲۲ خبرداد و همزمان تأکید کرد که هنوز بازارهای نفتی از پیامدهای بحران در بیماری همه گیر کرونا بیرون نیامده اند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان روز گذشته در اظهارات تلویزیونی با بیان اینکه «بازار نفت تاکنون از تونل (کرونا) بیرون نیامده است»، افزود: هنوز اقدامات بعدی بیشتری در دوره آینده انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه این توافق‌نامه تا آوریل سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت، گفت: «به عنوان بخشی از سیستم بهبودی تا زمانی که بیماری همه گیر از بین نرود، ما تصمیم گرفتیم که یک جلسه ماهانه توسط سازمان نظارت بر بازار نفت برگزار شود».

وی اظهار کرد: «در این توافق‌نامه بیانیه صریح وجود دارد که جلسه‌ای در ماه دسامبر برای بررسی تمدید توافق تا سال ۲۰۲۲ برگزار می‌شود».

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان افزود: «بعد از نشست اوپک پلاس در مارس گذشته، من احساس غم و اندوه بزرگی کردم… آن شب پس از ترک جلسه بدون توافق دشوار بود». وی ادامه داد: «ما از داوطلب بودن و تحمل بار دیگران خسته شده‌ایم..».

اما وی در ادامه با بیان اینکه «همکاری‌های به وجود آمده در میان کشورها در اوپک پلاس اثبات می‌کند که ما تصمیم صحیح را اتخاذ کرده‌ایم»، تأکید کرد: در عین حال لازم بود برای کسانی که نتوانستند در لحظه بزنگاه پایبند باشند، ابزارهای ممکن را پیدا کنند تا به گونه ای جبران کنند که با منافع همه منافات نداشته باشد.

به گفته شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، عدم پایبندی به کاهش تولید، بسیاری از توافق‌های قطع تولید را در گذشته متوقف تأکید کرده‌است، بنابراین همه باید در تصمیم‌گیری شرکت کنند.

 وزیر انرژی سعودی از نتیجه جلسه اخیر ابراز خشنودی کرد زیرا با تعهدات جدی از طرف کشورهای غیرمتعهد همراه بود. او از اقدام دولت عراق برای همکاری و تلاش‌های مشابه قزاقستان و حتی روسیه که ۲٫۵ میلیون بشکه را کاهش دادند، قدردانی کرد.

شاهزاده عبدالعزیز ادامه داد: «.. باید بگویم که روسیه یاری کننده ما بود، زیرا باید اعتراف کنم که پشتیبانی سیاسی برای این موضوع وجود دارد.. مسئله کاهش تولید از سطح سیاسی و حاکمیتی بالایی آغاز شد.. به‌طور خاص از ولیعهد محمد بن سلمان، زیرا اوضاع در آن زمان برای کشورها تأثیرگذار و خطرناک بوده‌است».

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان روز گذشته در اظهارات خود تأکید کرد که اگر به خاطر نقش، هوشیاری سیاسی و ارزش اقتصادی پادشاهی نبود، نمی‌توانست سیستم کاری را به روشی مناسب ارتقا بخشد.

از سوی دیگر، داده‌های رسمی روز پنجشنبه نشان داد که کل صادرات نفت سعودی، از جمله محصولات نفتی و نفت خام، در ماه مه به ۷٫۴۸ میلیون بشکه در روز نسبت به ۱۱٫۳۴ میلیون بشکه در روز در ماه آوریل کاهش یافته‌است.

در مقابل، صادرات فرآورده‌های نفتی سعودی ۳۵۸ هزار بشکه در روز طی ماه مه افزایش یافته‌است. به طوری که صادرات محصولات نفتی به ۱٫۴۵۶ میلیون بشکه در روز رسیده‌است، در حالی که در ماه آوریل ۱٫۰۹۸ میلیون بشکه بوده‌است. ذخایر نفتی سعودی با ۴٫۰۶ میلیون بشکه افزایش به ۱۴۷٫۶ میلیون بشکه در پایان ماه مه رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای