کشورهای در حال توسعه از جمله ایران با «طوفان» نارضایتی روبرو می‌شوند

کشورهای در حال توسعه از جمله ایران با «طوفان» نارضایتی روبرو می‌شوند

شنبه, 18 ژوئيه, 2020 - 15:00
گوشه ای از اعتراضات مردمی در ایران در نوامبر ۲۰۱۹ (رویترز)

شرکت مشاوره ریسک جهانی «وریسک ماپل کرافت» پیش‌بینی کرده‌است که ده‌ها بازار نوظهور و نوپا احتمالاً در ماه‌های آینده با اعتراضات گسترده‌ای روبرو خواهند شد زیرا اقدامات قرنطینه عمومی اعمال شده برای کنترل همه گیر کرونا در حال کاهش و تأثیرات اقتصادی شدید در داخل کشور نمایان تر می‌شود.

این شرکت در بررسی‌های تازه خود به این نتیجه رسیده‌است که ۳۷ کشور در معرض خطر هستند که اکثر آنها در آفریقا و آمریکای لاتین از جمله نیجریه، کنگو، اتیوپی، ونزوئلا و پرو متمرکز شده‌اند.

وریسک ماپل کرافت می‌گوید: «چشم‌انداز وضعیت اقتصادی به ویژه در بازارهای در حال ظهور و نوپا تاریک است».

طبق این گزارش، ایران، نیجریه، بنگلادش و اتیوپی با «طوفان کاملی» از خشم مردم روبرو خواهند شد، به طوری که اعتراضات ناشی از عواقب اقتصادی این بیماری همه گیر و تشدید آشفتگی‌های مربوط به گلایه‌های مزمن مردمی از فقر گرفته تا منابع غذایی به وجود خواهد آمد.

میها هایپرنیک، تحلیلگر این شرکت در این باره می‌گوید: تعداد اعتراضات در بازارهای در حال ظهور و نوپا تقریباً به میزان مراحل قبل از شیوع همه‌گیری رسیده‌است و با ادامه اقدامات قرنطینه و محدویت‌ها در بسیاری از کشورها و عدم احساس شوک کامل اقتصادی ناشی از کرونا، انتظار داریم تعداد اعتراضات در دو یا سه ماه آینده افزایش یابد.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده‌است که اقتصاد بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه در سال ۲۰۲۰ یک درصد کاهش یابد.

هایپرنیک در ادامه گفت: «وضعیت اساسی از ژانویه، این گونه است که سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش اعتراضات خواهیم بود و دهه آینده قرار است شاهد یک آشفتگی بی‌سابقه باشیم».

این گزارش می‌افزاید: هند، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و ترکیه با خطرات کمتری روبرو خواهند شد، اما همچنان تهدید اصلی برای ثبات محسوب می‌شود.

کنگو، اتیوپی و همچنین بلاروس، بلغارستان و صربستان در اروپا از جمله کشورهایی هستند که طی چند روز گذشته با اعتراضات روبرو شده‌اند. وضعیت نارضایتی از دولت‌ها افزایش یافته‌است.

براساس پروژه گردآوری داده‌های مربوط به رویدادها و درگیری‌های مسلحانه (ACLED)، پس از اجرای گسترده اقدامات قرنطینه عمومی، آشفتگی در بازارهای نوظهور و نوپا در ماه مارس کاهش یافته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای