داستان پنهان‌کاری آلودگی آب اهواز؛ گفتند نگویید

داستان پنهان‌کاری آلودگی آب اهواز؛ گفتند نگویید

پنجشنبه, 23 ژوئيه, 2020 - 11:15
ايسنا

در روزهایی که کرونا عرصه را بر مردم خوزستان تنگ کرده‌است، اهوازی‌ها آب با طعم فاضلاب و مدفوع انسانی می‌خورند و به دلیل فرسودگی سیستم فاضلاب و تلاقی آن با آب آشامیدنی به هپاتیت نوع A مبتلا می‌شوند، اما مسئولان این شهر نفتی می‌گویند به ما گفتند که «اعلام نکنید».

به اذعان محمدرضا ایزدی عضو شورای شهر اهواز، بسیاری از شهروندان ساکن این شهر به دلیل تلاقی آب آشامیدنی با آب فاضلاب شهری به بیماری هپاتیت نوع A مبتلا شده‌اند.

به گفته او، «شهروندان ۳۰۱ نقطه شهر، در حال حاضر با مشکلات عدیده‌ای در دسترسی به آب آشامیدنی سالم مواجه هستند».

به گزارش خبرگزاری امنیتی تسنیم، ایزدی در مورد تلاقی آب آشامیدنی و فاضلاب شهری در اهواز و پنهان‌کاری‌های صورت گرفته از جانب مسئولان، افزود: «این آمار و اطلاعات در سال ۹۷ به دست ما رسیده، ولی فرماندار اهواز ضمن تکذیب این خبر گفته بود که هر حرفی را نباید بیان کرد».

وی افزوده‌است که «تعدادی نامه محرمانه از مرکز بهداشت غرب اهواز دارم که در اثر تلاقی آب شرب با فاضلاب در چندین نقطه اهواز عده‌ای از مردم به بیماری هپاتیت A مبتلا شدند».

در همین راستا، خبرگزاری حکومتی مهر گزارش داد که محمد علوی رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به شکستگی لوله‌های توزیع آب در استان، گفت: «آب شبکه لوله‌کشی در برخی مناطق خوزستان به ویژه مناطق حاشیه‌ای شهر و روستایی ترکیبی از آب و فاضلاب است».

علوی بیان کرد: «این موضوع باعث شده‌است تا مردم آبی را بخورند که با مدفوع انسانی آغشته‌است در نتیجه قطعاً عوامل میکروبی، سلامت مردم را تهدید می‌کند».

وی به بیماری هپاتیت و هزاران نوع بیماری گوارشی منتقل شده از طریق آب آلوده اشاره کرد و گفت: «با به خطر افتادن سلامتی و تضعیف سیستم ایمنی مردم، بدن انسان‌ها مستعد بیماری کرونا می‌شود».

علوی در ادامه گفت: «در رابطه با تلاقی آب و فاضلاب، بارها مراکز بهداشت شرق و غرب اهواز اعلام جرم کرده‌اند و بارها در شورای سلامت استان مطرح کرده‌ایم».

یک روز پس از انتشار این اظهارات و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی، علوی به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت که «بیماری هپاتیت در خوزستان اپیدمی نشده‌است».

شرکت آبفا نیز مثل همیشه منکر وجود عوامل بیماری‌زا در آب آشامیدنی شهر اهواز شده‌است.

کاربران خوزستانی در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند: امسال نیز همچون سال‌های گذشته با شروع فصل گرما، بسیاری از شهرها و روستاهای استان خوزستان با بحران بی‌آبی و قطعی کامل آب یا افت شدید فشار آب مواجه شده‌اند. این در حالی است که نمایندگان اهواز در مجلس از ادامه طرح‌های انتقال آب از سرچشمه‌های کارون، آن هم بدون تاییدیه‌های زیست‌محیطی خبر می‌دهند.

شامگاه جمعه ششم تیر ماه شماری از شهروندان معترض به بی‌آبی و قطع مکرر و طولانی مدت آب، برای ساعاتی جاده قدیم اهواز به خرمشهر را در منطقه «ام اتمیر» مسدود کردند. این تجمع با دخالت نیروهای امنیتی پایان یافت اما مسئولان بعداً گفتند که «اتصال آب شرب ام اتمیر به شبکه آب اهواز میسر نیست».

روز سوم خرداد ماه نیز، اعتراض مردم به قطعی آب آشامیدنی در غیزانیه، بزرگ‌ترین منطقه نفتی اهواز با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای به سمت معترضان و دستگیری دو معترض سرکوب شد. شماری از مردم معترض از جمله یک کودک بر اثر اصابت گلوله پلاستیکی مجروح شدند.

پس از آن بود که مقام‌های دولتی از جمله حسن روحانی و غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان به شکل مکرر از رفع مشکل آب غیزانیه سخن گفته و تاریخ‌های متعددی را برای تکمیل خط لوله انتقال آب به این منطقه عنوان کردند، اما خبرگزاری‌های داخلی از برقراری این مشکل خبر می‌دهند.

شریعتی که اسمش در پرونده فساد مالی شرکت نیشکر هفت‌تپه مطرح است، در واکنش به اعتراض نمایندگان به وضعیت آب شرب در غیزانیه گفته بود که «باید مراقب باشیم در مسیر اهداف گروه‌های تجزیه طلب گام برنداریم». وی افزود: «دشمن می‌خواهد کشور را در این استان زمین‌گیر کند». او در عین حال گفت: «دولت در خوزستان از همکاری و تعامل نزدیکی با سپاه و بسیج برخوردار است».

دو سال قبل بحران آب آشامیدنی به اعتراضات گسترده مردم خرمشهر و درگیری و شلیک مأموران به سوی مردم این شهر منجر شد که برای اعتراض به نبود آب اقدام به تجمع اعتراضی کرده بودند.

طبق گزارش مسئولان آبفای روستایی اهواز «آب خام رودخانه کارون مستقیم وارد لوله‌های آب خانه‌ها می‌شود».

این در حالی است که شرکت آب و فاضلاب خوزستان می‌گوید «تنها در کلانشهر اهواز ۱۵۰ هزار مترمکعب فاضلاب از ۲۵ نقطه وارد کارون می‌شود و ۹۰ هزار مترمکعب فاضلاب نیز از طریق نهر مالح به این رودخانه می‌ریزد».

 شمار روستاهایی که فقط در استان خوزستان با بحران آب درگیرند به به صدها روستا می‌رسد، چنان‌که گزارش آبفای خوزستان می‌گوید، «بیش از ۷۰۰ روستا مشکل آب دارند».

کمبود امکانات در اهواز در حالی است که میدان نفتی اهواز بزرگترین میدان نفتی ایران در محدوده این شهرستان اهواز واقع است و در حال حاضر ظرفیت تولید نفت خام آن به‌طور میانگین معادل ۸۰۰ هزار بشکه در روز و میزان تولید گاز آن (گاز همراه نفت) بیش از ۱۳ میلیون متر مکعب در روز است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای