محتوای جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی از «دخالت غیرقانونی» حکایت دارد

محتوای جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی از «دخالت غیرقانونی» حکایت دارد

تهران دلیل سرنگونی آن را «خطای انسانی» اعلام کرده بود
جمعه, 24 ژوئيه, 2020 - 23:30

یوگنی ینین معاون وزیر خارجه اوکراین روز جمعه سوم مرداد در توییتر اعلام کرد محتوای جعبه سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراین در ایران، حاکی از «مداخله غیرقانونی» در پرواز این هواپیما است.

به گفته معاون وزیر خارجه اوکراین، جعبه سیاه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین «با موفقیت رمزگشایی» شده و «دخالت غیرقانونی» در این پرواز تأیید شده‌است.

او همچنین نوشت که هیاتی ایرانی برای مذاکره دربارهٔ سرنگونی این هواپیما قرار است هفته آینده به اوکراین برود.

پیش از آن، اداره ایمنی حمل و نقل کانادا اعلام کرد که تیم تحقیق بین‌المللی، تحلیل اولیه اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را در فرانسه به پایان رسانده‌است.

 پس از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی با ۱۷۶ خدمه و مسافر، مقامات حکومتی ایران نخست این سانحه را ناشی از نقص فنی قلمداد کردند اما با انتشار تصاویر و مدارک دیگر، پس از چند روز پذیرفتند که اصابت دو موشک ضدهوایی سپاه پاسداران، همزمان با واکنش نظامی تهران به حمله آمریکا به کاروان قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس باعث سرنگونی آن شده‌است.

مقامات ایران دلیل شلیک دو موشک به هواپیمای اوکراینی را «خطای انسانی» اپراتور پدافند هوایی اعلام کرده‌اند. به گفته آنها اپراتور پدافند هوایی سپاه پاسداران این هواپیما را با موشک کروز آمریکا اشتباه گرفته بود.

کتی فاکس رئیس دفتر امنیت ترابری کانادا (BST) اعلام کرد که استخراج (دانلود) داده‌ها و تحلیل مقدماتی این اطلاعات مرحلهٔ بسیار مهمی از تحقیق در مورد سوانح هوایی را تشکیل می‌دهد.

او گفت: «کار در پاریس شاید به پایان رسیده باشد اما تا پایان تحقیقات هنوز راه درازی داریم. بسیاری از مسائل همچنان بدون پاسخ مانده‌است».

او گفت: «ما از ایران خواسته‌ایم که اطلاعات برآمده از دستگاه‌های ثبت اطلاعات (متعلق به جعبه‌های سیاه) را هرچه زودتر منتشر کند»، اما به گفتهٔ وی، ایران که رسماً رهبری تحقیقات را بر عهده دارد، اجازه نداده‌است که دفتر امنیت ترابری کانادا جزییاتی از اطلاعات به‌دست آمده را منتشر کند.

طی هفتهٔ اخیر، روند استخراج داده‌های جعبه‌های سیاه هواپیما در پاریس، در مقر سازمان تحقیقات سوانح و امنیت هوایی فرانسه انجام گرفت. گروهی از کارشناسان متعلق به کشورهایی که اتباع‌شان در حادثهٔ هواپیمای اوکراینی کشته شدند، در این کار شرکت داشتند. در پایان این مرحله، سازمان تحقیقات سوانح و امنیت هوایی فرانسه (BEA) اعلام کرد که استخراج اطلاعات از دو جعبهٔ سیاه با موفقیت پایان یافته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای