بورس سعودی از پایداری شرکت های خانوادگی حمایت می کند

بورس سعودی از پایداری شرکت های خانوادگی حمایت می کند

گسترش عرضه های اولیه؛ راهکار دولت برای کاهش ریسک و افزایش حاکمیت شرکتی و کاهش هزینه های تامین مالی 
شنبه, 25 ژوئيه, 2020 - 15:00
     شرکت های خانوادگی می توانند در راستای افزایش پایداری وارد بازار بورس سعودی شوند (الشرق الاوسط)

هیات مدیره بازار بورس سعودی (تداول) به تازگی برنامه ای برای تشویق و حمایت بیشتر بخش خصوصی کشور برای ورود به بورس و استفاده از مزایای بازارهای سهام به ویژه بازارهای ثانویه (نمو) اجرا کرده است. 


این برنامه پس از آن انجام می شود که نشانه های بهبود اوضاع اقتصادی پس از برداشتن قرنطینه و از سرگیری فعالیت کسب و کارها در اواخر ماه ژوئن بروز کرده است.


هیات مدیره تداول و دست اندرکاران بورس سعودی در چند روز گذشته فعالیت های گسترده برای آگاهی بخشی بخش خصوصی نسبت به ورود به بورس آغاز کرده اند. هدف این اقدام تشویق شرکت های کوچک و متوسط برای استفاده از خدمات بورس کشور در حوزه تامین مالی است. 


تداول همچنین شرکت های خانوادگی را برای ورود به بورس تشویق کرده تا از طریق «تداول» و «نمو» پایداری شان تضمین شود و مشوق ها و تسهیلات اجرایی متعددی برای این شرکت ها درنظر گرفته شده تا بتوانند بدون دردسر وارد بورس شوند.


محمد القویز رییس هیات مدیره تداول در نشست چند روز پیش گفت از شرکت های خانوادگی دعوت می کنیم تا از فرصت کنونی برای تضمین پایداری خود استفاده کنند و با توسعه و پیشرفت ایجاد شده در بورس عملا این شرکت ها می توانند از کانال تامین مالی موثری برای توسعه کسب و کارشان برخوردار شوند.


القویز افزود «شرکت های خانوادگی عمدتا سراغ عرضه های اولیه نمی روند که ۳۰ درصد آن به دلیل بیم و نگرانی آنها از این است که مبادا شرکت از کنترل خارج شود. مطالعات نشان داده که عرضه های اولیه می توانند منجر به پایداری و تثبیت بیشتر شرکت های خانوادگی شود تا در برابر مشکلات و چالش ها دوام بیاورند».


او خاطر نشان کرد «بورس سعودی ۳۰ درصد سرمایه را برای شرکت های خانوادگی فراهم می کند. به عبارت دیگر مالکان اصلی شرکت بیشترین سهام را خواهند داشت».


القویز اشاره کرد «رابطه مستقیم بین حاکمیت شرکتی و کاهش ریسک اداره شرکت های خانوادگی و کاهش هزینه تامین مالی پس از ورود به بورس وجود دارد. هیات مدیره بورس مقررات شفافی برای روابط بین سهامداران و مالکان شرکت های خانوادگی در نظر گرفته است».


از سوی دیگر، دکتر غسان السلیمان رییس هیات مدیره مرکز ملی شرکت های خانوادگی گفت «ضوابط و مقررات اساسنامه جدید شرکت های خانوادگی سعودی در بازار بورس کاملا اجرا می شود».


سلیمان افزود «جذب شرکت های خانوادگی در بورس از طریق عرضه های اولیه منجر به افزایش مشارکت این شرکت ها در رشد اقتصادی می شود».


مهندس خالد الحصان مدیر اجرایی و عضو هیات مدیره تداول گفت «شرکت های خانوادگی مثل بقیه شرکت های بورسی می توانند از منافع فراوان بورس بهره شوند و با استفاده از گزارش مالی شرکت های بورسی می توانند از تامین مالی لازم برای توسعه کسب و کارشان برخوردار شوند».


الحصان با تاکید بر ورود شرکت های خانوادگی به بورس خاطر نشان کرد «۸۲.۵ درصد ارزش کل بازار سعودی متعلق به تداول است. ۷۸ درصد ارزش کل بازار کشورهای شورای همکاری خلیج متعلق به تداول و بیش از ۸ تریلیون ریال (۲.۱ تریلیون دلار) است».


شرکت های خانوادگی در سعودی از اهمیت فزاینده برخوردار هستند.


اتاق بازرگانی ریاض پارسال گفت ۹۰ درصد شرکت های کشور خانوادگی هستند و اغلب در بخش های بانکی و خدماتی و صنایع فعالیت می کنند. سهم این شرکت ها در رشد ناخالص داخلی ۲۵ درصد اعلام شده است. ۳۰ درصد شرکت های خانوادگی تا نسل بعدی نیز فعالیت می کنند و ۱۲ درصد آنها تا سه نسل دوام آورده اند. ۴ درصد شرکت های خانوادگی سعودی اکنون توسط نسل چهارم اداره می شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای