رونق فروش بازارهای میوه فصلی سعودی

رونق فروش بازارهای میوه فصلی سعودی

کارشناسان تاسیس میادین هندوانه و انبه را توصیه می کنند
شنبه, 25 ژوئيه, 2020 - 15:15
فراوانی عرضه هندوانه در بازارهای سعودی (الشرق الاوسط)

بازارهای میوه فصلی در سعودی رونق گرفته و تمام میوه ها و سبزی های تابستانی به فراوانی عرضه می شود. هندوانه و انبه و انواع خرمای سعودی حرف ندارد. این در حالیست که کشاورزان و کارشناسان کشاورزی پیشنهادی درباره راه اندازی میادین میوه های فصلی و بازاریابی برای محصولات کشاورزی سعودی را مطرح کرده اند.


مزرعه داران می گویند راه اندازی بازارهای سراسری محصولات کشاورزی اهمیت ویژه ای دارد و از این طریق می توان محصولات مختلف در شهرها را با نرخنامه یکپارچه مبادله کرد. در هر منطقه چند میوه تابستانه کشت و تولید می شود که از آنجا به تمام نقاط کشور و کشورهای همسایه فرستاده می شود.


محمد المعجل معاون رییس کمیته گردشگری اتاق بازرگانی و صنایع ریاض به الشرق الاوسط گفت «ایده تشکیل بورس محصولات کشاورزی در سعودی به ویژه صیفی جات کارساز است و باید با پیگیری جدی ساز و کار معاملات آن را تنظیم کرد».


المعجل افزود «این طرح جالب می تواند چرخ اقتصاد کشور و بازار را به حرکت بیندازد و با پیگیری مسئولان می توان بیشترین بهره را از ظرفیت های موجود کشاورزی در بخش های مختلف کشور برد».


قیمت یک هندوانه در بازار سعودی حداکثر ۳۰ ریال (۸ دلار) و حداقل ۱۵ ریال (۴ دلار) است. برخی از فروشندگان در گفتگو با الشرق الاوسط می گویند «اگر بار کامیون ۱۵۰ هندوانه باشد و قیمت آنها یکجا بین ۱.۷ تا ۳ هزار ریال (۴۵۰ تا ۸۰۰ دلار) باشد سود حاصل از آن بیش از ۴۰ درصد خواهد بود».


محصول هندوانه در خیلی از مناطق سعودی از جمله استان وادی الدواسر در جنوب ریاض کشت می شود و بسیار مرغوب و معروف است. یکی از کامیون داران هندوانه می گویند «نزدیک ۵۰۰ کامیون هر روز صبح از وادی الدواسر به بازارهای میوه ریاض هندوانه می برند. بیش از ۲۰ هزار هندوانه هر روز در وادی الدواسر تولید می شود».


مهندس عبد العزیز البجیر یکی از بزرگ ترین مزرعه داران استان الحریق (۲۰۰ کیلومتری جنوب ریاض) درباره طرح بورس محصولات کشاورزی یا میادین تره بار صیفی جات به الشرق الاوسط گفت «ما در حال تکمیل یک مطالعه جامع و فراگیر درباره راه اندازی بازارهای یکپارچه مرکزی در کشور هستیم. این گزارش را به وزارت کشاورزی می فرستیم. مطالعه روی ایجاد یکپارچگی میان بازارهای سعودی و سرمایه گذاری در محصولات گوناگون هر منطقه تمرکز دارد».


البجیر افزود «قیمت میوه های تابستانی در شهرهای سعودی تفاوت دارد. اگر بورس محصولات کشاورزی ایجاد شود می توان بیشترین استفاده را از توزیع و فروش گسترده در بازارهای محلی برد. همچنین طرح تشکیل بازار مرکزی فروش میوه در کشور به عنوان رابط تمام بازارهای فرعی مناسب به نظر می رسد. گاهی مازاد داریم که فروشندگان نمی دانند با آنها چه کار کنند و خیلی اوقات دور ریخته می شود. برخی بازارها در بعضی از مناطق کمبود شدید برخی انواع سبزی و میوه دارند».


انواع گوناگون انبه در سعودی کشت می شود. مازاد آن به خارج صادر می شود. انبه جازان (جنوب غرب سعودی) معروف است. انبه هند در راس محصولات صیفی جات وارداتی سعودی قرار دارد.


عصام عریشی فروشنده عمده انبه سعودی گفت «بازار فروش محصولات مزارع بنده عمدتا شهرهای بزرگ مثل ریاض و جده هستند. با توجه به تجربه ۲۰ ساله بازار یابی محصولات کشاورزی می توانم بگویم انبه استان های ابو عریش و صبیا در جازان یکی از مرغوب ترین انواع انبه در جهان است».


او افزود «جازان دارای زمین های حاصلخیز و آب فراوان است و به این دلیل کشت انبه در آنجا رونق گرفته است. تقریبا ۲ هزار مزرعه انبه در جازان وجود دارد که نیازمندی اغلب مناطق کشور را تامین می کند. تقریبا ۳۰۰ درخت در هر مزرعه است که روزانه ۱۰۰ کیلو انبه تولید می کند. جازان هر روز ۱۵۰ تن انبه تولید و صادر می کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای