دمشق در آستانه عید قربان؛ آتش‌سوزی در یک بازار قدیمی و افزایش قیمت‌ها

دمشق در آستانه عید قربان؛ آتش‌سوزی در یک بازار قدیمی و افزایش قیمت‌ها

ارتباط قیمت گوشت در سوریه با نرخ ارز
یکشنبه, 26 ژوئيه, 2020 - 22:45

دمشق پایتخت سوریه، پس از ۹ سال جنگ و فروپاشی اقتصادی، فقط آتش‌سوزی در بازار البزوریه، یکی از قدیمی‌ترین بازارهای دمشق و منشعب شده از بازارچه تاریخی حمیدیه، را کم داشت. دمشقی‌ها در آستانه عید قربان، این خبر را با قلبی شکسته دریافت کرده‌اند، بازاری است که در ذهن آنها با عطر ادویه جات و طعم شیرینی جات حک شده‌است.

در اثر آتش‌سوزی که شامگاه شنبه در یک فروشگاه در بازار البزوریه رخ داد، خسارت قابل توجهی به کالاها و فروشگاه‌ها وارد شده‌است. خبرگزاری رسمی (سانا) گزارش داد که آتش‌سوزی در انبارهای شیرینی و مواد اولیه آن رخ داده‌است.

این آتش‌سوزی یادآور آتش‌سوزی گسترده‌ای است که در آوریل سال ۲۰۱۶ در بازار العصرونیه در کنار قلعه دمشق رخ داده بود که طی آن بیش از ۸۰ مغازه خاکستر شد. رژیم سوریه مدعی اتصال برق شد، در حالی که مخالفان از ساختگی بودن این آتش‌سوزی می‌گویند زیرا برخی صاحبان مغازه‌ها از فروش املاک خود به ایرانی‌ها خودداری کرده بودند.

سال گذشته بیش از پنجاه آتش‌سوزی در مناطق مختلف کشور رخ داد که وحشتناک‌ترین آنها آتش‌سوزی در محله المناخلیه دمشق در زمستان سال ۲۰۱۹ بود که در جریان آن هفت کودک از یک خانواده کشته شدند.

آتش‌سوزی روز گذشته بازار البزوریه، در حالی اتفاق افتاد که بازارها شاهد رکود بی‌سابقه ای هستند و بهبود ارزش لیر سوریه طی چند روز گذشته، تأثیری بر قیمت‌های سرسام آور فراتر از قدرت خرید مردم نداشته‌است. نرخ دلار آمریکا نیز روز گذشته یکشنبه کاهش قابل توجه بیش از ۸۰ پوند در چهار روز برای رسیدن به (۱۷۷۰ پوند در ازای هر دلار را به ثبت رسانده‌است.

منابع غیررسمی اقتصادی در دمشق دلایل بهبود ارزش لیره را به افزایش حواله‌های خارج از کشور به مناسبت عید قربان نسبت دادند. آنها به «الشرق الاوسط» گفتند که بهبود ارزش لیره «بهبود تخیلی ناشی از شرایط اضطراری است تا بهبود اقتصادی». آنها افزودند: «سوری‌ها هزینه بیشتر دام قربانی وارداتی که در سطح کشور ذبح می‌شوند را به دلیل قیمت‌های بالا در داخل خود پرداخت می‌کند».

قیمت گوشت در سوریه به دلیل وابستگی پرورش دهندگان به علوفه وارداتی پس از آسیب دیدن پوشش گیاهی و مناطق سبز در سوریه در طول جنگ، با نرخ ارز ارتباط پیدا کرده‌است.

افزایش هزینه‌های پرورش دام باعث کاهش سود در بازار محلی شده‌است، در شرایطی که قدرت خرید اکثریت قریب به اتفاق سوری‌ها به سرعت در حال از بین رفتن است، زیرا قیمت یک کیلوگرم گوشت گوسفند ذبح شده بیش از ۱۵ هزار پوند سوری است، در حالی که میانگین درآمد ماهیانه کارگران در این کشور به پنجاه هزار پوند سوری می‌رسد.

به گفته ادمون قطیش رئیس اتحادیه گوشت سوریه، این امر قاچاق دام به کشورهای همسایه را رونق بخشیده‌است، به طوری که آمارهای رسمی حاکی از قاچاق هزار تا دو هزار گوسفند در روز به خارج از سوریه است و در برخی روزها این مقدار «در صورت امن بودن جاده» به چهار هزار رأس می‌رسد.

قیمت گوساله حدود سه میلیون پوند است که برای اکثر سوری‌ها یک قیمت دست نیافتنی شمرده می‌شود، مردمی که بیش از ۸۵ درصد آنها زیر خط فقر زندگی می‌کند؛ بدین معنا که این مقدار، توزیع گوشت قربانی طبق سنت اسلامی بر آنها جایز شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای