تصاویر ماهواره ای: ایران ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی را راهی تنگه هرمز کرد

تصاویر ماهواره ای: ایران ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی را راهی تنگه هرمز کرد

دوشنبه, 27 ژوئيه, 2020 - 10:45

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که ایران ماکت یک ناوهواپیمابر آمریکایی را به تنگه استراتژیک هرمز در ورودی خلیج انتقال داده‌است. این اقدام نشانه‌ای از آن است که تهران قصد دارد به‌زودی از این ناو برای اجرای مانور نظامی در این تنگه حیاتی برای صادرات جهانی نفت استفاده کند.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود آورده‌است که تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که سپاه پاسداران قصد دارد عملیاتی تمرینی برای حمله به این ماکت انجام دهد. سپاه در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز مانور مشابهی انجام داده بود.

ایران که مخالف حضور نیورهای دریایی آمریکایی در خلیج است، تمرین‌هایی را هر از چند گاهی در آب‌های خلیج و تنگه هرمز انجام می‌دهد. ۳۰ درصد نفت و دیگر میعانات دنیا از تنگه هرمز منتقل می‌شود.

در تصویر ماهواره‌ای که شرکت (مکسار تکنولوجیز) روز یک‌شنبه، پنجم مردادماه، ثبت کرده و یک روز بعد منتشر کرد، پس از آن‌که یک قایق موتوری ماکت ناو را به تنگه هرمز می‌برد، یک قایق تندروی ایرانی به سرعت به آن نزدیک می‌شود.

سپاه پاسداران ایران در ماه آوریل اعلام کرد که اگر امنیت آن در خلیج تهدید شود، ناوهای جنگی آمریکا را منهدم می‌کند.

مقامات ایرانی بارها تهدید کرده‌اند که در صورت عدم توانایی صادرات نفت یا حمله به سایت‌های هسته ای این کشور، تنگه هرمز را می‌بندند.

ایران از نظر قانونی نمی‌تواند این آب راه را به صورت یک جانبه ببند زیرا بخشی از آن در آب‌های سرزمینی عمان واقع شده‌است. اما کشتی‌هایی که در آن قایقرانی می‌کنند از آب‌های ایران عبور می‌کنند که تحت مسئولیت نیروی دریایی سپاه است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای