سوئیس خبرداد: انجام اولین مبادله بشردوستانه با ایران از طریق کانال مالی

سوئیس خبرداد: انجام اولین مبادله بشردوستانه با ایران از طریق کانال مالی

دوشنبه, 27 ژوئيه, 2020 - 11:15

دولت سوئیس امروز دوشنبه اعلام کرد یک شرکت داروسازی این کشور اولین معامله تحت کانال تجاری بشردوستانه جدید با ایران را انجام داده‌است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «قرار تجاری بشردوستانه سوئیس» (SHTA) برای فروش غذا و دارو به ایران، بهمن ماه ۱۳۹۸ به صورت آزمایشی و بدون نقض تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی شد.

در همین رابطه وزارت امور اقتصادی سوئیس اعلام کرد: «مایلیم تأکید کنم که کانال مالی سوئیس در حال فعالیت بوده و تعداد شرکت‌های حاضر در آن افزایش یافته‌است و شرکت‌های بیشتری نیز از این روند پیروی خواهند کرد. مبادلات بعدی در مدت کوتاهی انجام می‌شوند».

طبق این گزارش، مواد غذایی و دارو از تحریم‌های گسترده واشنگتن علیه ایران اعمال شده بعد از خروج آمریکا از برجام مستثنی هستند. اما تحریم‌های آمریکا بسیاری از حوزه‌ها در زمینه نفت و حمل و نقل و شرکت‌ها و بانک‌ها را فراگرفته و هر گونه معامله با ایران از جمله مبادلات بشردوستانه را مجازات می‌کند.

دولت سوئیس نام شرکت داروسازی که اولین داد و ستد را با ایران انجام داده و ارزش این مبادله را اعلام نکرده‌است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که این محموله از جمله شامل یک داروی سرطان است که برای تنظیم میزان آهن در بدن بیمار به دلیل عوارض جانبی درمان است.

در ماه بهمن هم در مرحله آزمایشی توافق، سوئیس داروهای سرطان و داروهای دیگری برای پیوند عضو را به ارزش دو میلیون و ۳۰۰ هزار یورو به ایران فرستاد. در آن زمان شرکت داروسازی نوواریست و بانک BCP طرف حساب بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای