هوک در کویت: رفع تحریم تسلیحاتی از ایران خشونت را تشدید می‌کند

هوک در کویت: رفع تحریم تسلیحاتی از ایران خشونت را تشدید می‌کند

سه شنبه, 28 ژوئيه, 2020 - 09:00
برایان هوک (AP)

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و مشاور ارشد وزیر خارجه ایالات متحده، از ادامه تلاش‌های کشورش برای تمدید ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران خبر داد و گفت: تهران یک تهدید بین‌المللی شمرده می‌شود و به دنبال بی‌ثبات سازی منطقه است.

هوک روز گذشته از دوحه وارد کویت شد. وی جهت تلاش برای جلب حمایت بین‌المللی از تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران که در ماه اکتبر منقضی می‌شود، به یک تور منطقه ای آمده‌است.

برایان هوک هشدار داد که لغو تحریم تسلیحات سازمان ملل متحد علیه ایران منجر به تشدید خشونت در خاورمیانه خواهد شد.

وی تأکید کرد که ایران فتیله نزاع و درگیری در منطقه را روشن می‌کند و به دنبال ایجاد بی‌ثباتی و نقض حاکمیت عراق، سوریه، لبنان و یمن است.

هوک روز دوشنبه ششم مرداد در کویت با شیخ صباح الخالد رئیس دولت و شیخ احمد الناصر الصباح وزیر خارجه آن کشور، دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری کویت، در این دیدارها، دو طرف در مورد روابط تاریخی دو کشور و تازه‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردند.

هوک پیش از این نیز در سفرش به قطر در یک سخنرانی ویدیویی گفت: «من با رهبران کشورهای خلیجی و سراسر جهان گفت‌وگو کرده‌ام. هیچ‌کسی بر این باور نیست که ایران باید بتواند آزادانه جنگ‌افزارهای معمولی مانند جت‌های جنگی و انواع متعددی از موشک‌ها را خریداری کند».

وی تأکید کرد: «اگر شورای امنیت نتواند تا قبل از ۱۸ اکتبر تحریم تسلیحاتی را تمدید کند، ایران قادر خواهد بود آزادانه به خرید و فروش این جنگ‌افزارها بپردازد».

هوک افزود: «تصور کنید که اگر این اتفاق بیفتد، منطقه چگونه خواهد شد. قطعا درگیری‌ها در کشورهایی همچون سوریه و یمن شدت خواهد یافت».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای