از الصقر تا اسپایکر.. شک و تردید دربارهٔ آتش‌سوزی پادگان‌های عراقی

از الصقر تا اسپایکر.. شک و تردید دربارهٔ آتش‌سوزی پادگان‌های عراقی

رویارویی الکاظمی با دو چالش تظاهرات و «کاتیوشا»
سه شنبه, 28 ژوئيه, 2020 - 22:15
بغداد: الشرق الاوسط

از «الصقر» در جنوب بغداد گرفته تا «اسپایکر» در شمال شرقی کشور و در میان آنها «التاجی» فاصله‌های مختلفی بین آنها وجود دارد، به جز اینکه آنها اردوگاه‌هایی هستند که برخی آتش‌سوزی مشکوک آنها را فراگرفت و برخی زیر حملات راکتی ناشناس رفتند. 

آتش‌سوزی‌ها و موشک‌ها محصول دولت نخست‌وزیر فعلی مصطفی الکاظمی نیست، بلکه شاید دوره پیش از وی، یعنی عادل عبدالمهدی خطرناک تر و حادتر باشد.

شروع اعتراضات در اول اکتبر ۲۰۱۹، نه جنگ کاتیوشا علیه اردوگاه‌های محل استقرار آمریکایی‌ها متوقف شد و نه تظاهرات که با نزدیک شدن به سفارت ایالات متحده در اواخر سال گذشته، مسیری دیگر را طی کرد.

هدف قراردادن تیپ ۴۵ الحشد الشعبی به تنهای کافی بود تا سفارت آمریکا در داخل منطقه الخضرا محاصره و ورودی‌های آن به آتش کشیده شود، ایالات متحده نیز در واکنش به آن چند روز بعد با انجام حمله فرودگاه ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی و معاون رئیس هیئت الحشد الشعبی ابومهدی المهندس را کشت.

با شروع گرمای تابستان، اعتراضات جدید از سر گرفته شد و پرتاب موشک‌های کاتیوشا ادامه یافت، حالا الکاظمی با دو چالش روبرو است. در حالی که دو نفر در روز اول اعتراضات در میدان التحریر کشته شدند، اردوگاه «الصقر» محل استقرار نیروهای امنیتی و «الحشد الشعبی» در جنوب بغداد آتش گرفت.

در حالی که یک کمیته تحقیق برای حادثه میدان التحریر تشکیل شد و مقامات مسئول در یک سخنرانی تلویزیونی قول دادند که عاملان را تحت تعقیب قرار خواهند داد، اما این بار از اردوگاه «التاجی» در نزدیکی بغداد خبر رسید که ۳ موشک کاتیوشا به آن اصابت و یکی از هواپیماهای عراقی را منهدم کرد و از اردوگاه «اسپایکر» در صلاح الدین نیز خبر رسید که آتش گرفته‌است. ابهام دو حادثه را فراگرفت، با این وجود منابع دولتی ادعا می‌کنند که اتفاقی که برای هر دو اردوگاه افتاد، ناشی از ذخیره‌سازی غیرایمن است.

اما فرضیه ذخیره‌سازی ناایمن، با وجود اظهارات دولت، بسیاری از احزاب سیاسی از جمله کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق را قانع نکرد. کاطع الرکابی عضو این کمیسیون و از رهبران ائتلاف دولت قانون، هواپیماهای آمریکایی را به بمباران اردوگاه‌های نیروهای امنیتی و «الحشد الشعبی» متهم کرد و دولت را به تحقیقات شفاف فراخواند.

فاضل ابو رغیف کارشناس مسائل امنیتی در مورد شلیک مداوم موشک‌های کاتیوشا به سوی برخی از سایت‌های نظامی آمریکایی و عراقی یا آتش‌سوزی در اردوگاه‌های دیگر، به الشرق الاوسط می‌گوید که «عملیات گلوله‌باران نیروهای آمریکایی، گاه نشان دهنده سردرگمی و گاه تلاش برای ایجاد بحران بین الکاظمی و بین برخی جناح‌ها، و سپس بین الکاظمی و آمریکایی هاست».

ابورغیف اظهار کرد که «برخی رهبران سیاسی وجود دارند که برای آرام کردن فضا بین دو طرف تلاش می‌کنند تا راه حلی برای چنین بحران‌هایی پیدا کنند».

او توضیح داد: «اگر توافق بین رهبران اصلی شیعه حاصل شود، این امر به خنثی شدن بحران منجر می‌شود و به همین دلیل کارها به ویژه با افزایش تظاهرات برای اعتراض به عدم خدمات رسانی به سمت یک راه حل پیش می‌روند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای